O práci může kvůli snižování rozpočtu přijít až 3 tisíce hasičů

Až tři tisíce hasičů mohou v příštích dvou letech přijít kvůli snižování rozpočtu o práci. Odbory upozornily, že výdaje státu na provoz hasičského záchranného sboru klesly od roku 2008 o dvě miliardy korun. Letos je pro hasiče určeno jen necelých sedm miliard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noví hasiči Karlovarského kraje skládají slavnostní slib | Foto: HZS Karlovarského kraje

Předseda svazu Zdeněk Oberreiter řekl, že kvalita požární ochrany by se brzy mohla dostat na úroveň roku 1972. Pokud by se do roku 2014 snížil rozpočet hasičů o další 1,5 miliardy, jak je v plánu, znamenalo by to prodloužení dojezdových časů a také propouštění.

„Pokud by došlo k tomu, že by se uskutečnil střednědobý výhled, bylo by jediné řešení. Provozní prostředky nemají rezervu, investiční výdaje jsou téměř nulové. V tom případě by bylo potřeba snížit početní stavy o 3 tisíce hasičů,“ řekl Oberreiter.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Josef Slavík v poledních Ozvěnách dne

Podle odborů je naopak potřeba hasičům rozpočet navýšit, protože už teď jsou někde stavy naplněny jen na zákonem dané minimum a hasiči běžně slouží celodenní služby úplně zdarma.

S klesajícím rozpočtem není spokojeno ani vedení Hasičského záchranného sboru. Částka určená pro letošek je podle náměstka Josefa Slavíka už pod hranicí minima a vedení musí dokrývat nedostatek provozních výdajů snižováním platů.

„Už teď byly výrazně omezeny výdaje na povoz a investice. Prakticky neexistuje obnova techniky a škrty se výrazným způsobem dotkly i oblasti personální, především platové. Rozpočet v této části byl zkrácen o plných 10 procent a každý příslušník sboru krácení pocítil,“ uvedl Slavík.

O částce, se kterou hasiči každý rok hospodaří, rozhoduje ministerstvo vnitra. Jeho zástupci se k problému zatím nevyjádřili. Náměstek Slavík je ale přesvědčen, že si ministerstvo vážnost situace plně uvědomuje.

Igor Maňour, Jan Herget, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme