O prezidentských kandidátech rozhodne soud v nejzazším možném termínu

Nejvyšší správní soud využije celou zákonnou 15denní lhůtu při rozhodování o vyřazených prezidentských kandidátech. Verdikt vynese až v posledním možném termínu 13. prosince. Tři uchazeči o křeslo hlavy státu se u soudu domáhají toho, aby je ministerstvo vnitra vrátilo zpátky do boje o Hrad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Na soud se obrátilo celkem devět kandidátů na prezidenta. Kromě těch, kteří nedali dohromady potřebný počet 50 tisíc podpisů, je mezi nimi i trojice kandidátů, která podmínku splnila.

Senátor a podnikatel Tomio Okamura, ekonom Vladimír Dlouhý a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková chtějí, aby soud rozhodnutí ministerstva vnitra zrušil a vrátil je do hry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prezidentské volbě informoval redaktor Petr Medek

„Je zcela jasné a prokazatelné, že ministerstvo při kontrole podpisů fatálně selhalo, že dokonce úředníci lhali. A úmyslně použili metodiku, která kandidáty maximálně poškodila navzdory zcela jasnému znění důvodové zprávy zákonů,“ odůvodnil svoji stížnost Tomio Okamura.

Ministerstvo jeho, Dlouhého a Bobošíkovou vyřadilo kvůli velkému počtu neplatných podpisů. Použilo však metodiku, která oba dva kontrolní vzorky sečetla. Jak ale kandidáti tvrdí, ministerstvo je mělo zprůměrovat.

Předseda státní volební komise Václav Henych po vyřazení kandidátů řekl, že výrok soudu pro ně bude návodem pro další roky a vyřazené kandidáty jsou připraveni vrátit do hry.

Je přitom možné, že se registracemi kandidátů a vůbec celým zákonem o přímé volbě prezidenta bude zabývat Ústavní soud. Ten ale žádnou lhůtu pro rozhodnutí nemá.

To, že občané budou hlavu státu uvolit v pátek 11. a v sobotu 12. ledna, tak není vůbec jisté.

Petr Medek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme