O případném prolomení těžebních limitů má být jasno do konce roku

Jestli bude státní energetická koncepce počítat i s prolomením limitů na těžbu uhlí na severu Čech, to by mělo být jasné do konce roku. Do té doby má ministerstvo průmyslu a obchodu koncepci vypracovat. Vláda se zatím seznámila s tím, jak práce na její aktualizaci postupují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžká technika v dole Československé armády.

Těžká technika v dole Československé armády. | Foto: Tomáš Adamec

Podle premiéra Petra Nečase bude prolomení limitů možné jen v případě, že se na nich dohodnou obyvatelé dotčených obcí s těžařskými firmami. Po jednání vlády k tomu řekl: „Já chci především zdůraznit, že v žádném případě vládní usnesení nepředjímá, zda-li budou, nebo nebudou prolomeny limity těžby a zdůrazňuji, že bez souhlasu vlastníků není možné jakýkoliv takový krok udělat. A naopak chci zdůraznit, že vládní usnesení jednoznačně říká, že tato energetická surovinová strategie České republiky bude předložena do konce letošního roku vládě k projednání.“

Aktualizace státní energetické koncepce by měla být v souladu s programovým prohlášením vlády. To s prolomením limitů nepočítá.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek nicméně navrhuje, aby po roce 2015 bylo možné dohodnout se na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Nejsilnější odpor proti prolomení limitů se koncentruje okolo obce Horní Jiřetín. „Limity jsou důležité proto, že občan stojí proti těžební společnosti v naprosto nerovném boji. Těžební společnosti mají silný ekonomický a politický vliv. Pro občana je situace, kdyby nebyly limity, velmi komplikovaná,“ upozornil místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt ve večerním publicistickém proudu Radiožurnálu.

Zároveň si troufá tvrdit, že i kdyby byly limity prolomeny tím, že by vláda dala zelenou k vyjednávání mezi těžaři a majiteli nemovitostí v lokalitě, těžaři by se na pokračování těžby nedohodli. „Většina lidí v Jiřetíně dlouhodobě odmítá ustoupit ze svých nemovitostí, ze svého domova. Dokazují to nejen pět let staré referendum, ale také komunální volby v roce 2006 a v roce 2010,“ připomněl Buřt a poukázal ještě na jednu důležitou věc, která s případným dalším vytěžováním severních Čech souvisí, a to, že by obec měla velmi problematickou možnost rozvoje.

Územní limity vymezily použitelné území pro těžbu už před dvaceti lety. Některé energetické společnosti mají zájem na těžbě i mimo ně. Tomu se mimo jiné snaží zabránit i mnohá ekologická hnutí.

Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme