O prodloužení mise v Iráku by mohl parlament rozhodnout ještě v lednu

Parlament by mohl ještě koncem tohoto měsíce rozhodnout o prodloužení naší vojenské mise v Iráku. Sněmovnu a Senát o to požádá vláda a jak dnes naznačil předseda horní parlamentní komory Přemysl Sobotka, termínem jednání by mohl být 27. leden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský policista

Vojenský policista | Foto: Jiří Hošek

"Pokud vláda sem velmi rychle pošle znění toho požadavku, tak jsme schopni to zařadit na program schůze 27. ledna, takže bychom to jako komora stihli. Tak, jak už je několik let zvykem, není rozhodující, která komora o začne o tom dříve jednat."

Podle šéfa Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka by poslanci mohli o prodloužení naší armádní mise v Iráku hlasovat příští týden, kdy se sejdou na mimořádné schůzi, aby projednali zmrazení platů ústavních činitelů.

Misi vojenských policistů chce vláda prodloužit minimálně do konce letošního roku. Podle dosavadního mandátu schváleného parlamentem mají na jihu Iráku působit do konce února. O prodloužení jejich mise požádala Velká Británie a Irák. Podle ministra obrany Karla Kühnla zodpovědnost spojenců za bezpečnostní situaci v zemi neskončí tamními lednovými volbami.

"Já jsem velmi pro to, aby Česká republika prodloužila pobyt vojenských policistů v Iráku, protože se domnívám, že volby samy o sobě jsou sice naprosto nezbytným atributem demokratizace a stabilizace v Iráku, ale ta legitimní síla, moc, která vyjde z těch voleb, musí být také schopná prosadit svoji vůli. A domnívám se, že to není zatím možné bez pomoci mezinárodního společenství," uvedl ministr Kühnl.

Činnost našich vojenských policistů by zůstala stejná jako dosud. Zůstali by na jihu Iráku na základně Šaíba poblíž Basry a dále by cvičili irácké policisty a instruktory. Potřebných 175 milionů korun na prodloužení vojenské mise má resort podle Kühnla ve svých rezervách.

Milan Kopp, Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme