O pronájmu gripenů by Česko a Švédsko mohly jednat přímo

Česko je zase o něco blíž k pořízení švédských stíhaček Gripen. Poslanci totiž schválili změnu hned několika zákonů, která vládě umožní jednat o nákupu zbraní přímo s druhou stranou - a ne přes zprostředkovatelskou firmu, jak to pravidla zatím ukládají. Proto i o desetiletém pronájmu 14 stíhaček za zhruba 20 miliard teď bude moci kabinet jednat přímo se švédskou vládou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana to nejen celou proceduru urychlí, ale ušetří i provizi zprostředkovatele."Ta provize se pohybuje v procentech, ale určitě by to byly stamilióny korun. Jednak jsme nepochybně ušetřili, ale možná by ten obchod vůbec nemohl být zrealizován, pokud by ho nemohla uskutečnit vláda mezi vládou."

To ale zpochybňuje opozice. I místopředseda hospodářského výboru Karel Vymětal z KSČM je přesvědčen, že ministerstva obrany i obchodu nemají k obchodnímu jednání o zbraních odborníky. "To znamená, že oni si budou muset najmout poradenskou firmu a ta bude stát peníze a snižuje tu relativní úsporu. Ale zprostředkovatelské organizace nepotřebují žádnou poradenskou firmu, ty jsou na to odborně vyzbrojeny."

Platit začne zákon až tehdy, když proti ní nebude mít námitky Senát a podepíše ji prezident Václav Klaus. Od přímého vstupu do těchto obchodů si ministerstvo obrany slibuje efektivnější financování základních projektů vyzbrojování a služeb při zajišťování obrany a bezpečnosti státu.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme