O pronájmu gripenů by podle parlamentních stran měla rozhodnout až politická vláda

Rusnokův kabinet by neměl rozhodnout o pronájmu stíhaček Gripen. Shodli se na tom zástupci ODS, ČSSD, TOP 09 a komunistů. Premiér Jiří Rusnok ale oznámil, že jeho vláda smlouvu nejspíš potvrdí, protože musí dodržet termíny sjednané se švédskou stranou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze sněmovny 7. 8. 2013 - zleva Jan Fischer, Jiří Rusnok a Martin Pecina | Foto: ČTK

„To je věc, která je dlouhodobě připravována a je vyjednána se všemi politickými stranami, nikdo neprotestuje. Je to technická věc, taky nám bude končit platnost nabídky ze švédské strany, takže já doufám, že to ještě schválíme včas,“ uvedl Rusnok.

Bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ale míní, že rozhodnutí o pronájmu stíhaček by krátce po volbách měla udělat nová vláda, nikoli končící úřednický kabinet.

„Já se domnívám, že vláda v demisi, zvlášť před předčasnými volbami, nemá přijímat žádné dlouhodobé závazky v objemu mnoha miliard,“ podotkl Kalousek.

Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke svému konci. Vojenští piloti jsou přitom podle všeho se skandinávskými stroji spokojeni. Takzvaná tygří letka s nimi před několika lety vyhrála soutěž podobně zaměřených jednotek v rámci Severoatlantické aliance.

Jas-39 Gripen | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme