O prvenství v Logické olympiádě bojovalo 200 žáků a studentů

Poslanecká sněmovna dnes hostila finále Logické olympiády. V prostorách, kde běžně zasedají zákonodárci, dnes soutěžilo 200 nejlepších žáků základních a středních škol.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky (ilustrační foto)

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Soutěžní klání odstartovalo v 10 hodin dopoledne. Na žáky a studenty postupně čekaly stále obtížnější testy a úkoly. Logická olympiáda se od těch ostatních jako dějepisná, matematická, fyzikální velmi liší, jak potvrdil šéf pořádající Mensy České republiky Tomáš Blumenstein:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Nikoly Bojčeva z Logické olympiády

„Významně jiná je v tom, že se nám daří odhalovat i skryté talenty. Pokud máte někoho, kdo je inteligentní, ale vlivem rodinného prostředí, špatné školy nebo čehokoliv jiného nevynikne, zapojí-li se do logické olympiády, postoupí a upozorní na sebe. Pak je třeba čas se mu více věnovat, přestože to doposud nikdo nedělal.“

Plnění úkolů doprovázela přísná pravidla. Žádné opisování, žádný přítel na telefonu. Povolené bylo používat hlavu, kalkulačku a psací potřeby.

Žáci a studenti plnili zadání přímo v zasedacím sále poslanců. Předseda Mensy Tomáš Blumenstein doplnil, že prostory nevybrali náhodně:

„U řady soutěžních bloků využíváme i hlasovací zařízení, to znamená, že promítáme úlohy na plátno.“

S malými přestávkami účastníci olympiády absolvovali doslova maratón logických úloh, které zaměstnávaly i lidi v zákulisí soutěže.

„Tam, kde máme promítané úlohy, z počítače nám rovnou vyjíždějí výsledky. Tam, kde je potřeba nějakého ručního vypočítávání, naši lidé neustále dopočítávají a přepočítávají tak, abychom mohli odpoledne vyhlásit vítěze,“ vysvětlovala Alena Novotná z Mensy.

V kategorii středních škol se vítězem stal Marek Michl, v kategorii základních škol Filip Brukner. Na vítěze čekaly ceny v podobě notebooků, tiskáren a dalších zajímavostí. Tou největší odměnou je ale prestiž být nejlepším z celé České republiky.

Nikola Bojčev, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme