O prvních stížnostech na volbu prezidenta rozhodne NSS příští týden

Celkem 40 stížností na historicky první přímou volbu prezidenta republiky se shromáždilo u Nejvyššího správního soudu (NSS). Několik návrhů ale ještě může přijít prostřednictvím datové schránky. O prvních stížnostech soud rozhodne zřejmě příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nejvyšší správní soud má na rozhodnutí o stížnostech 15 dní. V současné době se s nimi podle předsedy volebního senátu Vojtěcha Šimíčka teprve seznamuje.

„Některé návrhy, které přišly už minulý týden, komunikujeme s účastníky řízení, žádáme o vyjádření, informujeme účastníky řízení o složení volebního senátu, o možnosti uplatnit námitku podjatosti. Dva účastníci už námitku podjatosti uplatnili, to znamená, zase jiný senát musí rozhodovat o tom, zda ta námitka je, nebo není důvodná.“

„Očekávám, že příští týden začneme vydávat první rozhodnutí. Určitě nebudeme rozhodovat všechny případy až dvacátého, ale budeme stížnosti rozhodovat průběžně,“ uvedl předseda volebního senátu.

Mezi stěžovateli na volby není žádný z registrovaných prezidentských kandidátů. Na soud se obrátila například olympionička Věra Čáslavská nebo nezisková organizace Růžový panter.

Vlasta Gajdošíková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme