O půlnoci zanikne ODA

Dnes o půlnoci zanikne Občanská demokratická aliance - politická strana, která vznikla krátce před koncem roku 1989. Během své existence se podílela na několika vládách. Naposledy pak byla v kabinetu Josefa Tošovského v roce 1998.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Marián Vojtek

Do dalších voleb už ale strana nešla samostatně, před koncem milénia například vstoupila do takzvané Čtyřkoalice, ze které pak znovu odešla. Na ukončení činnosti se členové ODA dohodli na začátku prosince. Podle jednoho ze zakladatelů strany Ivana Maška se její konec dal očekávat.

"Samozřejmě mě to trochu mrzí, protože jsem ODA zakládal. Na druhé straně už v ODA polovinu té doby nejsem. Odešel jsem na konci roku 1997 v době, kdy tam zvítězili lidé, se kterými jsem nebyl ochoten spolupracovat. Tehdy jsem předvídal zánik ODA. Řekl jsem, že ODA trpí smrtelnou nemocí a že ta agónie může ještě nějakou dobu trvat, ale skončí to smrtí. Má předpověď se naplnila, byť až po deseti letech," řekl Mašek.

V současné Topolánkově vládě nicméně sedí čtyři ministři, kteří vycházejí právě z řad této strany - Karel Schwarzenberg, Vlasta Parkanová, Václav Jehlička a Jiří Pospíšil. ODA končí dobrovolně, potvrdila Radiožurnálu její předsedkyně Jiřina Nováková.

"Občanská demokratická aliance byla svou politikou spjata spíše s lety devadesátými. Když odešla z vlády v roce 1997, tak ztratila politickou moc a přestala být v politickém životě a nakonec i ve veřejném životě důležitá. To, proč jakákoliv politická strana existuje, to znamená snaha členů uskutečnit jejich politické vize, už bylo velmi obtížné," poznamenal.

Veronika Malá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme