O půlnoci zmizí hraniční kontroly mezi námi a Evropou

Po dnešní půlnoci se nám zjednoduší cestování v rámci Evropské unie. Hranice budeme moci překračovat téměř všude a na stanovištích odpadnou kontroly. Staneme se součástí schengenského prostoru a na území 21 států Evropské unie, do Norska a na Island tak budeme moci cestovat volně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konec závory Železná - Eslarn

konec závory Železná - Eslarn | Zdroj: ČTK

Do Schengenu o půlnoci vstupuje 9 nových členských zemí Evropské unie. K našim sousedům tak budeme moci jezdit a nezdržovat se na hranicích ukazováním pasů nebo občanských průkazů. Klasické kontroly na hranicích budou ale stále existovat při cestách do Velké Británie a Irska, které zatím zůstávají mimo schengenský prostor, a i u nováčků v Unii Bulharska a Rumunska. Až do jara budou kontroly i na letištích, potvrdil Radiožurnálu Petr Mück z ministerstva vnitra.

Schengenským prostorem se nazývá území některých evropských států, na kterém mohou osoby překračovat hranice smluvních států, aniž by musely projít hraniční kontrolou. Prostor se označuje podle vesnice Schengen v Lucembursku, u níž byla 14. června 1985 podepsána schengenská dohoda pěti tehdejšími zakládajícími členy: Francií, Německem, Belgií, Lucemburskem a Nizozemskem. Více se o vesničce Schengen dočtete ZDE.

Vstup do Schengenu podle nedávného vyjádření premiéra Mirka Topolánka nebude tak silný jako stříhání drátů v roce 1989, ale významný je a fakticky znamená náš návrat do Evropy. "Odstraňování těch jednotlivých míst, celnic, kde se dalo přecházet, to s sebou samozřejmě ponese řadu problémů, ale myslím, že pro všechny to bude daleko pohodlnější život, a myslím si, že po mnoha desítkách let se budeme pohybovat zcela svobodně po celé Evropě," řekl nedávno premiér.

Ne všechny staré členské státy Unie ale vstup nováčků do Schengenu přivítaly. Nedávný průzkum například ukázal, že 75 procent Rakušanů se rozšíření prostoru bez vnitřních hranic bojí.

Ani vstup do Schengenu nic nemění na tom, že v některých státech zatím nemůžeme volně pracovat. Pracovní trh nám zatím zcela neotevřelo Německo, Rakousko, Francie, Belgie, Dánsko a Lichtenštejnsko. Veškeré bariéry by měly padnout nejpozději do roku 2011.

Přípravy vrcholí i v Polsku

Hraniční kontroly o půlnoci zaniknou a místo nich začnou fungovat kontaktní body. Polská pohraniční stráž výrazně posiluje mobilní hlídky, které budou sledovat pohyb nejen v okolí státní hranice. Rychlou a kvalitní výměnu informací mají zajistit tzv. kontaktní body.

Poláci jich zřizují celkem šest: jeden na hranici s Německem, dva se Slovenskem, jeden s Litvou a dva s Českou republikou: "Pokud jde o českou hranici, jeden kontaktní bod bude po polské straně na přechodu Kudowa-Slone - Náchod a druhý po straně české v Těšíně," oznámil plukovník Jacek Bajger zástupce velitele polské pohraniční stráže. Pohraničníci ani policie ale neočekávají žádný velký růst kriminality.

Přes hraniční přechod v Korczové denně přejedou stovky kamionů na Ukrajinu a stovky přijíždějí v opačném směru. Přestože jsou kamiony celně odbavené a zapečetěné, polská pohraniční stráž musí zkontrolovat, jestli nevezou nelegální zboží nebo černé pasažéry.

"Toto zařízení se jmenuje Heart beat a - jak název napovídá - je schopné zachytit sebemenší pohyb - dokonce i srdeční rytmus lidí, schovaných někde v tomto kamionu," vysvětluje velitel zdejších pohraničníků major Witold Leszko. Podle jeho slov je pohraniční stráž velmi dobře technicky i personálně připravená na vstup do schengenského prostoru.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme