O působení našich vojáků v zahraničních misích by dnes měli rozhodnout poslanci

Maximálně 550 vojáků na misi v Kosovu a 535 v misi ISAF v Afghánistánu, tak vypadá alespoň část plánu působení českých vojáků v zahraničí pro rok 2010. Dnes by o něm měla rozhodovat sněmovna. Ministerstvo obrany plán předložilo dříve než vloni, aby se vyhnulo průtahům při schvalování. Kvůli nim až do letošního února naši vojáci v cizině nevěděli, jestli se nebudou muset stáhnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v Afghánistánu

Čeští vojáci v Afghánistánu | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Z tohoto důvodu by se podle občanského demokrata Tomáše Duba měl plán zahraničních misí schvalovat na více let dopředu. Jedině tak bychom se podle něj mohli vyhnout komplikacím při jejich projednávání ve sněmovně. Tomáš Dub proto ocenil, že se letos věc řeší alespoň s dostatečným předstihem, aby se loňským problémům předešlo.

"Naši spojenci musí vědět, na co jsme připraveni a v čem jsme ochotni pomoci. Já si myslím, že je to jediná cesta dopředu. Dokonce bych byl proto, abychom byli schopni v budoucnu schválit mise na více let, protože to není otázka jednoho rozhodování, tady se jedná o vojenských operacích, které trvají více než jeden rok."

Nakonec Dub uvedl, že ODS podle něj plán podpoří. Stejně se zachovají i lidovci. Potvrdila to místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová: "KDU-ČSL dlouhodobě podporuje naši účast v zahraničních misích, protože to považujeme za určitý závazek vůči partnerům v alianci, ale zejména také jako pomoc v obtížných humanitárních situacích, které v těchto oblastech jsou. Víme, jak naši vojáci pomáhají při zajišťování rekonstrukčních misích v Afghánistánu a jinde."

Jak Radiožurnálu řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, sociální demokracie ještě bude chtít ve sněmovně slyšet některé detaily plánu. Připustil ale, že současný návrh jde do určité míry vstříc požadavkům ČSSD. "My hledáme kompromis. Budeme chtít po vládě slíbit určitou práci na strategii zahraničních misích. Budeme chtít zapojení nejen ministerstva obrany, ale i ministerstva zahraničí a možná i určitou garanci, že se počet vojáků nebude v dalších letech zvyšovat. Naopak si myslíme, že bychom měli uvažovat o způsobu, jak se do budoucna z Afghánistánu stáhnout," uvedl Zaorálek.

Podle Jana Hamáčka ale sociální demokracie zřejmě plán zahraničních misí schválí. Řekl to v Ranním interview Radižorunálu. Sociální demokrat Jan Hamáček plán misí na rok 2009 podporuje a bude ho prosazovat mezi poslanci: "Nás ještě čeká debata na klubu sociální demokracie, kdy si budeme muset vyjasnit naše stanovisko. Nicméně jak v zahraničním výboru, tak ve výboru pro obranu poslanci sociální demokracie podpořili tento materiál."

Jediní, kdo plán nepodpoří jsou komunisté. Důvodem je podle jejich šéfa Vojtěcha Filipa hlavně podoba české účasti v Afghánistánu: "Úplně první rozhodnutí o Afghánistánu bylo, že to bude pouze humanitární mise. Mise je ale bojová, a to nám vadí. Za druhé je tam moc vojáků na mnoha místech. Tyto věci jsou v zásadním rozporu s tím, o čem jsme přesvědčeni, že má voják Armády ČR dělat. My zákon určitě nepodpoříme."

Plán na příští rok zajišťuje více než tisíc vojáků pro dvě největší mise, ve kterých Češi působí - KFOR v Kosovu a ISAF v Afghánistánu. Češi budou nicméně působit i v menších počtech v dalších dílčích operacích. Nově by se Češi podíleli i na misi Evropské unie v Bosně a Hercegovině.

Měla by podle vás mít česká armáda vojenské mise v zahraničí? Hlasujte v naší anketě!

O vyslaní českých vojáků do zahraničí mluvil vRanním interview Radiožurnálu Jan Hamáček, poslanec ČSSD.

Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Lenka Rákosová, Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme