O referendu o EU zatím rozhodnuto není

Ani dnešek nepřinesl jasno v tom, jak a kdy bude Česko schvalovat evropskou ústavu. Politikové se na tom totiž stále nedokáží shodnout. Ve hře přitom zůstávají dva různé návrhy o referendu. Jeden je vládní a tím se dnes zabývala sněmovna. S velkými připomínkami ho nakonec propustila teprve do podrobného projednávání ve výborech. Druhý návrh o referendu - z dílny ODS - schválil navečer Senát. Pokud se politikové nedokáží shodnout na jednom z nich, bude o euroústavě muset hlasovat parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Vláda chce zákon o referendu použitelný na různé věci, nejen pro euroústavu. Ministr Jaroslav Bureš tvrdí, že lidé podle naší ústavy mají právo rozhodovat o věcech veřejných, "čili předložila-li vláda k naplnění tohoto práva návrh ústavního zákona, je to legitimní." Opoziční ODS ale tvrdí, že vládní návrh lze zneužít. Senátoři ODS proto přišli s protinávrhem, zákonem o jednorázovém referendu Jen pro účel euroústavy. I ten ale provázejí spory. Třeba o tom, zda má být určen počet lidí, kteří k referendu musejí přijít, aby platilo. "ODS ho nenavrhovala z prostého důvodu, že ve chvíli, kdy by ho ODS navrhla, tak bude obviněna přesně obráceně. že navrhuje kvórum jen proto, aby to referendum zmařila, protože se o ní říká, že je nepřítelem evropské integrace," říká senátor ODS Jaroslav Kubera.

Ještě větší spor je o tom, kdy má referendum být. ODS chce zvláštní termín, ČSSD je proti. Senátor nestraník Eduard Outrata to shrnuje: Na této straně to chtějí honem teď, protože to je pro ně politicky výhodné. Kolegové jinde by to chtěli společně s volbami, protože to je pro ně politicky výhodné."

Naděje a shodu? Většina politiků zatím říká mizivá.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme