O reformě rozhodne vláda až v pondělí; tlak odborů sílí

O celém návrhu rozpočtové reformy včetně úsporných opatření by měl kabinet rozhodnout až v pondělí, a to po nedělní schůzce vedení koaličních stran. Kabinet ale dnes schválil rozpočtový cíl: schodek veřejných financí se má do roku 2006 postupně snížit na čtyři procenta HDP. Vláda by v souladu s reformním cílem měla sestavit státní rozpočet na příští rok se schodkem 118 miliard korun. Letošní deficit podle posledních odhadů dosáhne rekordních 128 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Původně se očekávalo, že vláda možná rozhodne o reformě jako celku už dnes. Navrhované změny veřejných financí mají během tří let ušetřit na výdajích 200 miliard korun. Vláda chce například šetřit na platech pro státní zaměstnance, přísnější bude také třeba vyplácení nemocenských dávek. Reforma vadí odborům. Chudým bere, bohatým dává - říká odborový předák Milan Štěch. Podle něho totiž reforma paradoxně umožní příjmově nejsilnějším skupinám ještě větší příjem, anaopak běžné rodině sáhne hluboko do kapsy.

To se odborářům nelíbí, a tak budou zítra proti reformě demonstrovat. Centrem Prahy mají projít dva průvody nespokojených lidí. Jeden výjde z Letné a druhý z hlavního nádraží, kam přijede zvláštní vlak z Ostravy. Stávkovat bude také část lékařů v nemocnicích.

Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha vláda už ale ústupky moc dělat nemůže. Naznačil, že v rámci koaličních jednání se ještě otevírá prostor pro drobnosti, například kolem registračních pokladen, avšak u jiných problémů už velký prostor není.

Premiér Vladimír Špidla spojil se schválením reformy a rozpočtem na příští rok svůj osud v čele vlády. Pokud změny neprojdou kabinet podle něj padne.

Česko kvůli reformě ale zítra čeká i stávka některých lékařů. Lékařský odborový klubu-Svaz českých lékařů dnes vyzval pět a půl tisíce svých členů, aby tento den omezili v nemocnicích péči jen na ošetřování akutních případů.

Předsedové místních organizací Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů vyhlásili stávku na stejný den, kdy Asociace samostatných odborů organizuje protestní pochod Prahou. Pacienti by proto měli omezit návštěvy nemocnic, které se do stávky zapojí. Podle předsedy LOK-SČL Milana Kubka jich bude asi osmdesát z dvou set v celé republice.

Stávka bude mít různou podobu - od hodinového přerušení provozu po celodenní odklad péče či zákroků, které nejsou nezbytné. Akutní péče zůstane v každém případě zajištěna. Lékařské odbory tvrdí, že si nechtějí brát pacienty jako rukojmí. "Pacienti nebudou stávkou poškozeni, náš protest není zaměřen proti nim," ujistil Kubek.

Návrh reformy veřejných financí je pro LOK nepřijatelný. Podle šéfa lékařských odborů nemůžou být právě oni těmi, kdo reformu zaplatí. "Pro nás je nepřijatelné je, že hlavní položkou, na které chce vláda ušetřit, jsou úspory na platech lékařů, učitelů, sester. Vláda zde hodlá uspořit za tři roky bezmála 48 miliard korun a na druhou stranu si myslíme, že pořád zde máme určitou privilegovanou složku občanů. Jsou to osoby samostatně výdělečně činné, jinými slovy podnikatelé a pro mne je nepřijatelné, aby třeba podpora podnikatelů měla být na úkor zdravotnictví."

Na dnešní jednání vlády ovšem čekají i zemědělci. Kabinet by měl rozhodovat o dorovnání přímých plateb na 55 procent, tak jak bylo vyjednáno na summitu Evropské unie v Kodani. Zemědělci mají ale obavy, že to vláda kvůli deficitu státního rozpočtu neudělá.

Farmáři chtějí odškodnění také za ztráty, které jim způsobily rozmary počasí. I tento požadavek se bude snažit prosadit ministr zemědělství Jaroslav Palas na jednání vlády - chtít bude v tomto případě 3 miliardy korun.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme