O rehabilitace lze žádat jen ve lhůtě

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení omezující lhůty v zákoně o soudních rehabilitacích. Pokud by soud návrhu vyhověl, otevřel by tím mnoha lidem novou šanci na zrušení nedemokratických rozsudků, vynesených komunistickou justicí. Soudci ale dospěli k závěru, že napadené ustanovení není v rozporu s ústavními principy České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh podal 65letý Josef Bezděk odsouzený v 50. letech za trvalé odpírání vojenské služby z náboženských důvodů k více než sedmi letům vězení. V létech 90-92, kdy mohl podle rehabilitačního zákona žádat o přezkum, tak neučinil podle vlastních slov pro nedostatek informací a pro nedůvěru v rehabilitační soudy. Tam prý zasedali stejní lidé, kteří odpírače vojenské služby posílali za mříže.

Jeho advokát Lubomír Müller ocitoval řadu případů, kdy soudy zájemce o přezkum před tímto krokem varovali, nebo je dokonce mylně informovali. Připomněl také, že jen v posledních měsících zrušil Nejvyšší soud ČR desítky vadných rehabilitačních rozsudků z počátku 90. let. Přesto Ústavní soud návrh zamítl. Podle soudce zpravodaje Vojtěcha Cepla sama lhůta nemůže být protiústavní, naopak její zrušení by popřelo jeden ze základních principů demokratické legislativy - princip právní jistoty.

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme