O rezignaci ministra Bessera se nejspíš rozhodne ve čtvrtek

Ministr kultury Jiří Besser ze Starostů a nezávislých na jednání vlády nepřišel. O jeho možné rezignaci se tak nejspíš rozhodne až ve čtvrtek, kdy si má s ministrem promluvit předseda vlády Petr Nečas. Besser se měl dnes večer vrátit z Vatikánu. Podle vicepremiérky Karolíny Peak z Věcí veřejných se ministři o Besserově případném odchodu z kabinetu vůbec nebavili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Jiří Besser vysvětloval své kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem

Ministr kultury Jiří Besser vysvětloval své kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem | Zdroj: ČTK

„Otázka pana ministra Bessera nebyla na pořadu schůze vlády. Pan ministr byl vzhledem ke své zahraniční cestě zastoupen svým náměstkem a bude otázka jeho dalšího mandátu řešena až po jeho návratu. Vláda rozhodně nejednala o panu ministrovi bez jeho přítomnosti,“ řekla Karolína Peak.

Na ministrovu aféru kolem bytu na Floridě a podílu ve společnosti upozornil deník Insider. Besser tyto údaje nenapsal do majetkového přiznání, a navíc se ukázalo, že jeho společník Pavel Hrách byl odsouzen za uplácení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze ministra kultury Jiřího Bessera mluví komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Mezitím, co ministr Besser odjel do Vatikánu, vyšlo najevo, že dotyčný muž byl odsouzen již dvakrát. Ten první rozsudek byl z roku 2008 a tehdy se to mělo týkat záležitostí z roku 2003, kdy měl snad nějak podvést firmu, v které pracoval, a byl odsouzen k pokutě 100 tisíc korun,“ řekl komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Připomněl, že manželka ministra kultury Blanka Besserová „dala k lepšímu“ názor, že se jedná o uměle vyvolaný případ, jehož prapodstatou je to, že ministr Besser splnil, co dostal ve vládě za úkol - že totiž mílovými kroky spěje k dohodě o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

„Myslím si, že hnutí Starostů tolik pospíchá se záležitostí ministra Bessera proto, aby nedošlo k nějaké širší rošádě ve vládě, a že by premiér Nečas mohl jaksi mohl, s prominutím, jedno spláchnout s druhým. Padají zmínky například o resortu spravedlnosti. Je známo, že zejména ODS má značně spadeno na ministra zdravotnictví Hegera z TOP 09. Tak když budou Starostové jednat rychle, tak se jim třeba může podařit, že nějaké širší výměně, která by se mohla dotknout i TOP 09, která byla zatím jaksi téměř nedotknutelná díky různým okolnostem, předejdou,“ uvedl Petr Nováček.

Za nejsnazší cestu v tomto případě považuje rezignaci samotného ministra Jiřího Bessera.

Petr Nováček, Lucie Husárová 1, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme