O sedmi svátcích budou velké obchody zavřené, rozhodli poslanci přes odpor pravice

Obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních budou muset mít zavřeno o sedmi státních svátcích. Rozhodli o tom poslanci, když přes odpor pravice schválili návrh Senátu. Za porušení zákona by hrozila pokuta až milion korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozíky, nakupování

nákupní vozíky, nakupování | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Poslanecká sněmovna rozhodovala o omezení prodejní doby už podruhé. Nedávno senátní novelu naopak zmírnila. Návrh na zákaz prodeje o sedmi svátcích zredukovala na tři. Senát ale trval na svém a poslancům novelu vrátil.

Proč novelu podpořila i ČSSD, vysvětlil šéf jejích poslanců Roman Sklenák: „Samozřejmě jsou profese, jako jsou lékaři, policisté, hasiči, kteří musejí pracovat i o svátcích, v noci. Ale domníváme se, že pokladní v supermarketech nejsou tento případ.“

Obchody budou muset mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by směly mít otevřeno jen do 12 hodin. (zdroj: ČTK)

„Nechceme samozřejmě omezovat prodejní dobu o nedělích, jako je tomu v některých státech. Ale myslíme si, že v těch sedmi základních státních svátcích by měli mít i tito lidé volno,“ zdůraznil Sklenák.

Proti byli zákonodárci vládního hnutí ANO i opozičních TOP 09 a ODS. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura na plénu například argumentoval tím, že stát nemá lidem diktovat, kdy můžou chodit nakupovat:

„Je to jejich svobodné rozhodnutí, tak ho prosím respektujte! Vy osobně, kteří jste proti, tam nechoďte! Nenakupujte! Nikdo vás nenutí. Nechte to na každém z nás, ať se rozhodne! A když se občané rozhodnou tam nenakupovat, pak věřte, že obchody budou zavřené. Majiteli se nevyplatí obchod otevřít,“ řekl Stanjura.

„Dlouhodobě považujeme toto opatření jako kultivující. Jsou dny, kdy ekonomika, práce a nakupování nemají být až na prvním místě. Jsme si vědomi, že je tomu tak i v západních zemích,“ vysvětlil předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola, proč návrh podpořili i lidovci.

Právní norma teď bude čekat na podpis prezidenta.

Státní svátky - zákaz prodeje | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme