O senátních volbách v Praze 11 má rozhodnout Ústavní soud

Starosta Prahy 15 Jan Nádvorník a ODS se obrátí kvůli zrušení výsledků senátních voleb v Praze 11 na Ústavní soud. Výsledky voleb, v nichž Nádvorník zvítězil, zrušil Nejvyšší správní soud na základě stížnosti neúspěšného lidoveckého kandidáta Antonína Zápotockého. Rozhodnutí zdůvodnil porušením volebního zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Ústavní soud ČR

"Věřím, že Ústavní soud posoudí toto podání, a věřím, že zvítězím," řekl dnes Jan Nádvorník, který ale nechtěl prozradit, na čem konkrétně své dovolání postaví.

Lidovecký kandidát Antonín Zápotocký těsně nepostoupil do druhého kola voleb, chybělo mu 325 hlasů. Cítil se poškozen údajně nepravdivými články v radničních novinách a podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Ten uznal, že došlo k porušení volebního zákona, protože volební kampaň neprobíhala čestně a poctivě, a výsledky voleb zrušil.

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu následně ostře kritizoval prezident Václav Klaus. Označil ho za průlomový zásah do politické svobody v zemi a "riskantní precedens".

Marika Táborská, Štěpánka Martanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme