O složení příští vlády chce Paroubek rozhodnout do čtvrtka

Pokud v sobotu Ústřední výkonný výbor ČSSD nebude mít proti další vládě s lidovci a unionisty výhrady, stane se Paroubek novým premiérem. Prezident Václav Klaus zatím nechce vývoj kolem vládní krize komentovat. Čeká, až mu premiér Stanislav Gross ukáže podepsanou koaliční dohodu a podá demisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Stanislav Zbyněk

Prezident dnes novinářům řekl, až do sobotního jednání ústředního výkonného výboru ČSSD nepovažuje žádnou dohodu koaličních stran za definitivní. "Nebudu jednat a reagovat na žádné mezidohody, nehotové dohody, případné dohody a tak dále. Budu ústavně reagovat až na skutečnou podepsanou dohodu."

Klaus nechtěl komentovat ani návrh ČSSD, aby se premiérem stal její místopředseda Jiří Paroubek. "Já nemám co tato jména považovat za přijatelná a nepřijatelná. Pokud to bude kandidát, na kterém se shodne 101 poslanců, já myslím, že je to možný kandidát," prohlásil Klaus.

Jiří Paroubek se celý den vyhýbal konkrétní odpovědi na složení jeho případné vlády. "Byl bych hrozně rád, kdybych ty věci uzavřel během dneška a během zítřka," uvedl pouze. Velké změny ale Paroubek neplánuje. "Jeden rok a dva měsíce do řádného termínu voleb myslím, že nejí velký prostor na to, aby ti noví lidé se zapracovávali."

Po Paroubkovi povede ministerstvo pro místní rozvoj zřejmě poslanec Radko Martínek. Ze sociálnědemokratických ministrů mají jisté místo téměř všichni současní ministři. Pouze dvě vyjímky mohou podle kuloárových informací o křesla přijít: jednou z nich je ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Dnes si ale případný odchod nepřipouštěla. "Já myslím, že tam zůstanu," řekla.

Jisté místo nemá ani ministr zemědělství Jaroslav Palas. Na sjezdu ČSSD ostře vystoupil proti Stanislavu Grossovi a od té doby není jeho další setrvání ve vládě podle dostupných informací jisté. "Jde o to, jak si pan budoucí premiér rozhodne. Nechte to na něm," poznamenal Palas.

Obsazení lidoveckých resortů se nezmění. Unie svobody zatím nemá jasno pouze, kdo povede ministerstvo informatiky. Vladimír Mlynář už do vlády nechce. Podle místopředsedy unionistů Karla Kühnla se zvažuje, kdo ho nahradí. "Spíše se kloním k tomu, že by to byl nezávislý odborník," řekl Kühnl.

Ministrem informatiky by se mohl stát počítačový expert Vladimír Smejkal. Paroubek chce dál spolupracovat s vicepremiérem pro ekonomiku Martinem Jahnem. Kandidát na premiéra dnes také naznačil, že hodlá zachovat ministerstvo bez portfeje. Nepočítá ale, že by v této funkci zůstal nestraník Jaroslav Bureš.

Předsedové poslaneckých klubů ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU odpoledne vypracovali dohodu, která má zajistit spolupráci jejich stran v parlamentu. Jsou přesvědčení, že všichni jejich členové podpoří novou koaliční vládu premiéra Paroubka. "Tato koalice je postavena na spolupráci stran, které mají 101 hlasů v Poslanecké sněmovně, takže ani není možné jinak," řekl šéf poslanecké frakce KDU-ČSL Jaromír Talíř.

Prezidentovi chce Paroubek nové členy svého týmu představit co nejdřív. S dosavadním premiérem Stanislavem Grossem hodlá před prezidenta předstoupit až po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, který má v sobotu definitivně schválit dohodu s KDU-CSL a US-DEU o většinové vládě.

Helena Šulcová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme