O smlouvu s VZP můžou přijít na čtyři desítky nemocnic

Čtyřiceti nemocnicím v České republice hrozí vážné problémy. Mohou přijít o smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Odhaduje to Asociace českých a moravských nemocnic. Vychází přitom ze strategie, kterou minulý týden představil správní radě ředitel VZP Pavel Horák.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Strategie počítá třeba s tím, že jedno lůžkové nemocniční oddělení chirurgie musí pokrýt území, kde žije 45 000 obyvatel. Jedna akutní nemocniční interna pak má pokrýt péči o 100 000 lidí.

Například v Libereckém kraji by tak tato kritéria nesplnila polovina stávajících nemocnic. Mezi ohrožené patří nemocnice v Tanvaldu, kde už zavřeli akutní chirurgii a teď mohou přijít také o smlouvu pro internu.

Jedna z obyvatelek města Jana Ferinová si tak myslí, že za chvíli už nebude proč v Tanvaldu zůstávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Lenky Šumové o záměru VZP zrušit některé nemocnice v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Z Tanvaldu se stěhuje velká spousta lidí nejen kvůli tomu, že nemá práci. Bydlení je téměř sejně drahé jako například v Jablonci. A kdyby za zády měli například zrušenou celou nemocnici, možná včetně ambulance, asi by to bylo velice špatně,“ řekla Jana Ferinová.

Podle ředitele Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy jsou ale vyjednávací možnosti s dominantní pojišťovnou velmi malé.

„To je pozice, kdy v podstatě se staví do situace ‚buď podepíšete, co vám dáváme, nebo nebudete mít nic‘,“ vysvětlil Stanislav Fiala.

VZP neušetří, tvrdí městské nemocnice

Malé městské nemocnice přitom zpochybňují, že Všeobecná zdravotní pojišťovna rušením lůžek ušetří.

„Bylo by nesmyslné z našeho pohledu, aby byli pacienti nuceni cestovat za péčí, kterou tady uděláme efektním způsobem. A pro VZP se domnívám, že levněji než některé velké nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice v Turnově Tomáš Sláma.

Ani rozsah současné péče v jím řízené nemocnici nemůže vyhovět kritériím, která uvádí utajovaná strategie ředitele VZP. Krajský šéf pojišťovny Jiří Benedikt ale tvrdí, že až na rušenou gynekologii ve frýdlantské nemocnici se chystané změny v péči pacientů nedotknou.

„Že ji budeme třeba jinak organizovat, že budeme mít jiný upravený počet lůžek na jednotlivých odděleních a podobně, to je pravda. To v této chvíli připravujeme. Dohodli jsme se s těmi nemocnicemi, ale pro pacienty a občany v Libereckém kraji neznamená tato změna žádný zásah do jejich obvyklých zvyklostí, kam si pro tu péči chodit,“ řekl Jiří Benedikt.

Neveřejný materiál VZP ale počítá s úplně jinými kritérii. Asociace českých a moravských nemocnic podle ředitele Fialy celý postup napadne.

„Ty podklady, které projednává VZP, podle kterých chce udělat největší zásah do sítě nemocnic za posledních sto let, to v podstatě nebylo nikde projednáno,“ doplnil Stanislav Fiala.

Lenka Šumová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme