O sporu chirurgů z IKEM rozhodne odborná komise v Olomouci

Je to vůbec poprvé v českém zdravotnictví, kdy se bude řešit tak velký spor dvou chirurgických špiček. Odborná komise Univerzity Palackého v Olomouci se bude zítra zabývat sporem o údajném plagiátorství českého chirurga Jiřího Froňka, který nyní působí na prestižní klinice v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IKEM | Foto: Tomáš Adamec

Doktor Froněk čelí nařčení, že ve své disertační práci z roku 2004 opsal výsledky výzkumu na tenkém střevě od jiných chirurgů z pražského IKEMu. Slova o údajném plagiátorství chirurga Jiřího Froňka pronesl loni na podzim šéf Kliniky transplantační chirurgie IKEM Miloš Adamec.

„Někdo to říct musel. Já jsem vzal to riziko, protože já jsem v IKEMu 26 let a mně o to dobré jméno IKEMu prostě strašně jde. Já nepřipustím, aby někdo řekl, že se tady se opisují vědecké práce,“ uvedl Miloš Adamec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové o sporu dvou chirurgů z pražského IKEMu ve Večerním Radiožurnálu.mp3

O podezření z plagiátorství se začalo mluvit právě ve chvíli, kdy se na IKEMu v loňském roce rozhodovalo o prestižním křesle šéfa Kliniky transplantační chirurgie. Lékař Jiří Froněk se o toto místo ucházel a přihlásil se do výběrového řízení. Ještě před jeho skončením byl ale obviněn z údajného opisování ve své disertační práci.

Na možný podvod upozornil právě profesor Miloš Adamec, dosavadní přednosta kliniky, který se také ve veřejné soutěži znovu ucházel o její vedení. Jiří Froněk ale jakékoliv pochybnosti o pravosti svého akademického titulu odmítl.

„Byla velmi závažně poškozena má osobní a pracovní čest. Toto poškození je do určité míry nevratné, takže veškeré dokumenty má k dispozici advokátní kancelář a já budu dále postupovat podle jejích doporučení,“ řekl Jiří Froněk.

Neveřejné jednání komise

První verdikt o pravosti Froňkovy disertační práce by měla říci zítra odborná komise Univerzity Palackého v Olomouci, kde v roce 2004 chirurg obhájil akademický titul. Podle jejího posudku se chce řídit i vedení pražského IKEMu, které po obvinění z plagiátorství pozastavilo výběrové řízení na šéfa kliniky. Jednání komise bude pro veřejnost uzavřené.

„Jednání komise pro posouzení disertační práce není veřejné. Předseda komise podá zprávu rektorovi univerzity a děkanovi lékařské fakulty, kteří s jejím výsledkem seznámí veřejnost. Termín odevzdání zprávy není předem určen, aby komise nepracovala pod nežádoucím tlakem,“ píše v oficiálním vyjádření kancléř univerzity Rostislav Hladký.

Současný přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Miloš Adamec | Foto: Petra Benešová

Už teď ale neveřejné zasedání odborné komise zpochybňuje chirurg z pražského IKEMu Peter Baláž, od kterého měl Froněk údajně opisovat a který se zítřejšího jednání také zúčastní.

„To složení komise se mi nelíbí z toho důvodu, že jsou tam lidé, kteří jsou zaujatí,“ vysvětlil Peter Baláž.

Písemně požádal olomouckou univerzitu, aby v porotě zasedli například jeho kolega, také chirurg pražského IKEMu Ivan Matia a šéf kliniky Miloš Adamec, který na údajný podvod upozornil. Do komise se ale nakonec nedostali. Univerzita ale jakékoliv pochybnosti o nezávislosti poroty odmítá. Obviněný lékař Jiří Froněk se o složení komise podle svých slov vůbec nezajímal a do jejího složení nezasahoval. Připravoval se jen na její zítřejší jednání.

„Od komise očekávám, že vyslechne argumenty a dojde k závěru, že má práce je původní. Stále platí, že veškeré adekvátní kroky, které hodlám podniknout prostřednictvím advokátní kanceláře, proběhnou až poté, co bude vyhlášen verdikt,“ řekl Jiří Froněk.

Chirurg Jiří Froněk odmítl nařčení z plagiátorství a potvrdil, že se hodlá obrátit na soud | Foto: Alžběta Švarcová

Podle obvinění měl ve své disertační práci použít výsledky experimentu na potkanech, který chirurgové Peter Baláž a Ivan Matia podle svého tvrzení udělali v letech 1998 až 2002 v Košicích. Peter Baláž si na tomto výzkumu také pak postavil podle svých slov téma své disertační práce. Obě disertace Froňkova i Balážova tak vycházejí ze stejného experimentu.

Jenže Froněk si její téma zapsal v Praze v roce 1999 a obhájil ji v Olomouci v roce 2004. Baláž si téma výzkumu zapsal až v roce 2001 a práci obhájil v roce 2005 v Košicích, tedy o rok později než Froněk. Navíc oběma chirurgům vycházely v době experimentu na potkanech společné články v odborných mezinárodních časopisech. Je tedy zřejmé, že tak museli všichni na testování zvířat spolupracovat.

Peter Baláž také přiznává, že se na začátku v tématu výzkumu inspirovali s Matiou od chirurga Froňka. Stále ale trvá na původnosti svého nápadu a chce o tom zítra přesvědčit i porotu.

Posudek České lékařské komory

O spor dvou chirurgů se zajímá i Česká lékařská komora, která si nechala k případu zpracovat nezávislý posudek, který ale jasné plagiátorství a údajný podvod doktora Froňka neprokázal, říká prezident komory Milan Kubek.

„Výsledek není jednoznačný. Není jednoznačně možno říci, že práce doktora Froňka je plagiát. Ale zhotovitele posudku dává několik nepřímých důkazů, které toto podezření posilují,“ uvedl Milan Kubek.

Z posudku komory například vyplývá, že ačkoliv mají práce odlišný název, tak jejich cíle i závěry jsou shodné. A také velká část textu je shodná či velmi podobná. Podle Kubka to ale nic o podvodu neprokazuje.

Petra Benešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme