O státním rozpočtu na příští rok rozhoduje sněmovna

Definitivní slovo o státním rozpočtu na příští rok by dnes měla říct Poslanecká sněmovna. Ministerstvo financí plánuje rozpočet se schodkem přibližně 38 miliard korun. Poslanci dnes nejdřív rozhodují o tom, které dílčí projekty si budou moci z rozpočtu ukrojit svůj díl. Opozici se návrh nelíbí a nechce pro něj hlasovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Zdroj: AFP

Podle ní totiž vychází z nadsazených odhadů vývoje české ekonomiky a nereaguje na světovou finanční krizi. Dopady současné finanční krize chce ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) zohlednit až v úpravách rozpočtu na přelomu roku.

Návrh rozpočtu na rok 2009 vychází z odhadovaného růstu HDP (hrubého domácího produktu) přes 4 procenta. Předpovědi se ale, tak jak krize postupuje, stále snižují. Hrozí proto, že plánovaný schodek ve výši 38 miliard korun o několik desítek miliard vzroste.

Podle ministra Kalouska vláda bude na vývoj reagovat: "S největší pravděpodobností indikátory, které byly specifikovány na jaře, nebudou realitou roku 2009. Finanční a zdá se, že i hospodářská krize je rychlejší než legislativní proces. Nezbývá nic jiného, než být mimořádně flexibilní a být schopni reagovat na aktuální situaci."

Jak řekl v Ranním interview Radiožurnálu předseda ČSSD Jiří Paroubek, dnes pro návrh rozpočtu hlasovat nebude: "Myslíme, že tento návrh je lživý a dneska to přiznávají jinými, jemnějšími slovy i představitelé vládní koalice, když říkají, že se k tomu začátkem roku vrátí a vlastně celý rozpočet překopou. To je věc zcela neobvyklá."

Přehrát

00:00 / 00:00

O státním rozpočtu na příští rok mluvil v Ranním interview Radiožurnálu předseda ČSSD Jíří Paroubek (moderátor Jan Pokorný)

Celoroční práci s rozpočtem naopak považuje za normální občanský demokrat Petr Bratský: "Rozpočet je živý organismus. Buď se někde otrhá úroda, nebo se někde musí ostříhat, ale nezastaví to jeho růst. Schválení rozpočtu je jenom určitý rámec, ve kterém se máme pohybovat. Když se potom dělá závěrečný účet a na konci roku se vyhodnocuje, tak se kolikrát zjistí, že byly mnohem lepší příjmy, než se očekávalo. Nebo mnohem slabší, tak se reagovalo a dělaly se větší brzdy. Je to velké politikum, ale z ekonomické stránky věci přímo vyplývá, že se s rozpočtem musí pracovat po celý rok."

Zákonodárci dnes nejdřív schvalují pozměňovací návrhy. Jako s prvním souhlasili s tím, aby v příštím roce šlo na zvýšení platů ve veřejném sektoru o 2,7 miliardy korun víc, než byl původní plán. Polovina z této sumy by měla pocházet z peněz na dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury, druhá část z kapitoly státního dluhu.

Pro hlasovalo 148 ze 192 přítomných poslanců. Návrh, který přednesl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, totiž pokládají za svůj i sociální demokraté.

Radiožurnálu to potvrdil Nečasův stínový kolega, sociální demokrat Zdeněk Škromach: "To je původní návrh Bohuslava Sobotky (ČSSD) a je dobře, že si ho ministr Nečas osvojil. Pochopil, že státní a veřejní zaměstnanci si s vládou vyřídili účty u volebních uren. Jestliže vláda svým zaměstnancům drží tři roky platy dole, nemůže nic jiného čekat."

Jestliže by poslanci rozpočet na příští rok neschválili, platilo by takzvané rozpočtové provizorium. Česko by pak hospodařilo podle předcházejícího rozpočtu. A to do přijetí návrhu na příští rok. Naše republika už v takové situaci byla dvakrát.

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme