O stavu justice se bude příští pátek mimořádně jednat ve sněmovně

Mimořádnou schůzi nechala svolat opoziční ČSSD. O jednání na toto téma se neúspěšně pokoušela už tento pátek. Lidový dům tak reaguje na čtvrteční výrok Krajského soudu v Praze, podle kterého šest vysokých justičních představitelů v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou neoprávněně zasahovalo do vyšetřování lidoveckého předsedy Jiřího Čunka a dalších trestních kauz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L. Grygárek, R. Vesecká a K. Černovský | Zdroj: ČTK

ČSSD požaduje odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a vadí jí podpora, kterou jí ve čtvrtek deklaroval premiér Mirek Topolánek a v pátek i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Pro mě je to jasný signál pro to, že doktorka Vesecká má ve funkci dále setrvat, a nebudu tedy navrhovat její odvolání," zdůraznil ministr s odvoláním na vyjádření důvěry premiéra v nejvyšší žalobkyni.

Stejně jako Mirek Topolánek i Jiří Pospíšil připomněl, že rozsudek ještě není pravomocný. "Teprve až bude pravomocný, bavme se o tom, jaké důsledky to případně pro české justici přináší."

Premiér Mirek Topolánek i dnes za Veseckou stojí. Problém je totiž podle něj jinde: "Já vidím ten případ úplně naopak, vidím všechny problémy se státním zastupitelstvím jako doposud nevyřešené věci po Marii Benešové, která právě proto musela odejít. Počkám si na výrok soudu. Potom budeme dělat závěry. Do té doby to beru jako mediální kauzu, která - ano - otřásá státní justicí, ale nikoli mým přesvědčením, že více poškodila státní zastupitelství Marie Benešová než-li Renata Vesecká," řekl Topolánek.

Šéf Strany zelených Martin Bursík v pátek uvedl, že jeho strana chce požádat ministra Pospíšila, aby se zprávou o situaci na státním zastupitelství do vlády přišel. Na základě této zprávy by pak kabinet mohl zvažovat, zda Veseckou odvolat, či nikoli. Pro odvolání Vesecké je vedle opozice i předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by se k situaci v justici měla vyjádřit sněmovna: "Je zřejmé, že v rámci koalice v tomhle není jednotný názor. A my pochopitelně chceme dát věci do určité synergie, protože chceme vyjádřit názor, že by paní Vesecká neměla dál zůstávat ve funkci nejvyšší státní zástupkyně," řekl novinářům, když zdůvodňoval požadavek na mimořádné jednání dolní komory parlamentu.

Soud: Benešová se Vesecké omlouvat nemusí

Nepovolené intervence, zneužití pravomoci a profesní šikana. Podle soudce Vojtěcha Cepla mladšího to dělali vysocí justiční funkcionáři v čele se současnou nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou. Cepl tak zdůvodnil, proč se jim stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová nemusí omlouvat za to, že je nazvala zákulisní justiční mafií. Verdikt Krajského soudu v Praze pak rozpoutal politickou přestřelku s mnoha očekávanými i překvapivými výroky.

M. Benešová po vynesení rozsudku | Foto: ČTK

Benešová se nemusí žalujícím omlouvat za výroky, které na jejich adresu pronesla, jedinou výjimkou je náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek, kterému soud omluvu přiznal. Benešová by navíc podle soudce Cepla měla víc vážit slovo: "Byl zjištěn pravdivý základ toho, co řekla. Řekla to nevhodně, nadsazeným způsobem. I nepřesně, protože v případě žalobce Grygárka se nestrefila. Ale co se týká podstaty věci, byly zjištěny nedovolené intervence, zneužití delegace a odborná šikana."

Soudce Vojtěch Cepl byl hostem hostem pátečního pořadu 20 minut Radiožurnálu. Zvukový záznam vám nabízíme v Rádiu na přání.

Na začátku byl rozhovor pro Český rozhlas 1

Justiční funkcionáře označila stínová ministryně Benešová za mafii ve vysílání Radiožurnálu loni v prosinci. Tehdy prohlásila, že za vyšetřováním údajné korupční aféry Jiřího Čunka stojí zákulisní justiční mafie, která se podle ní snaží justici ovládnout tak, aby sloužila zájmům vládnoucí garnitury.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Benešová o justiční mafii ve vysílání Radiožurnálu

Milan Kopp, Pavel Otto, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme