O svém zástupci by mohl rozhodnout odstupující Vlček

O tom, kdo povede sněmovnu do voleb, by mohl rozhodnout odstupující předseda sněmovny Miloslav Vlček. Umožňuje mu to jednací řád sněmovny, podle kterého místopředsedové zastupují předsedu sněmovny na jeho pokyn nebo v určeném pořadí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) | Foto: Luboš Wišniewski

Podle pořadí by měla Vlčka na měsíc zastoupit první místopředsedkyně, tedy občanská demokratka Miroslava Němcová. ČSSD se ale odvolává na povolební dohodu z roku 2006. Podle té by měl v čele sněmovny být sociální demokrat a žádné pořadí místopředsedů určeno nebylo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslava Němcová z ODS v pořadu Stalo se dnes.

Jediným kandidátem za ČSSD by byl současný místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Ten ale tento post nechce.

„Především jsem teď na mítincích v Moravskoslezském kraji a nemám kapacitu zvládat ještě něco dalšího. Rozhodně bych byl rád, kdyby se to udělalo co nejjednodušším způsobem. Další funkci na měsíc bych si příliš nepřál. Mně by nevadilo, kdyby to paní místopředsedkyně Němcová převzala,“ řekl Zaorálek.

Němcová je připravena

Němcová je na zastupování Vlčka připravena. „Opravdu jde jen o to, profesionálně zúřadovat poslední měsíc, který je před námi. Od roku 2006 jsem určenou první místopředsedkyní sněmovny. Všechny akty během těchto čtyř let jsem vykonávala, ať už to bylo zastupování předsedy sněmovny v nejrůznějších formách,“ podotkla Němcová.

Němcová navíc podotkla, že se nestane předsedkyní sněmovny, ale pouze převezme některé pravomoci této funkce. „Nadále ale budu první místopředsedkyní sněmovny,“ upřesnila Němcová s tím, že navíc o dohodě podle které by se neměla automaticky stát předsedkyní sněmovny nic neví.

„Tahle tahanice mě nebaví. Nechápu postoj ČSSD, a doufám, že se domluvíme,“ doplnila Němcová.

Miloslav Vlček bude šéfem poslanecké sněmovny už jen tři dny. Na vedení dolní komory parlamentu a post poslance za ČSSD rezignuje v pátek 30.dubna. Celostátní politiku opouští kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotacemi a půjčkami.

Věra Pfeifferová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme