O svobodě budou v Praze diskutovat aktivisté z Běloruska, Číny, Barmy či Kuby

Festival Svobody, tak se jmenuje série akcí k výročí čtvrtstoletí, které uplynulo od listopadových událostí roku 1989. Festival, jehož součástí jsou diskuse, přednášky, koncerty či promítání filmů, potrvá až do konce roku. Pořádá ho několik sdružení a organizací, každá s trošku jiným zaměřením a s trochu jiným zacílením. Třeba společnost Člověk v tísni přichystala setkání s občanskými aktivisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polepené sousoší sv. Václava | Foto: Bedřich Kaas

Celodenní konference se uskuteční v pátek a nese název „Za vaši a naši svobodu“.

„Zúčastní se jí výrazné osobnosti z pole obhájců lidských práv, lidé, kteří mají za sebou mnohdy i desítky let ve vězení, lidé, kteří se snaží v nedemokratických zemích přispět k tomu, aby nastala nějaká změna,“ uvedl za Člověka v tísni Karel Strachota.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé akce, které se uskuteční v rámci Festivalu Svobody, přiblížil Karel Strachota z Člověka v tísni

Konference se uskuteční v budově rektorátu Univerzity Karlovy v Praze. Více informací o účastnících i o tom, jak se lze k účasti na konferenci zaregistrovat, najdou lidé na webu projektu zde.

Člověk v tísni k výročí přichystal také film s názvem „1989: Z deníku Ivany A“. Ten se bude pro veřejnost promítat od 17. listopadu na Jungmannově náměstí v Praze.

„Každý den v podvečer a večer budeme promítat zmíněný film a potom také unikátní záběry z listopadu a prosince 1989,“ přiblížil Strachota.

Akce Člověka v tísni však podle Strachoty směřují především do škol – na asi osmi stovkách škol se uskutečnily nebo se chystají debaty s hosty či promítání filmů.

Žáci či studenti se mohou zapojit také do sbírání materiálu pro projekt Naše revoluce. „Budou hledat to, jak probíhala revoluce v místě, kde bydlí, kde chodí do školy, a to, co zjistí, potom prostřednictvím webového rozhraní ukládají na webovou aplikaci Naše revoluce,“ vysvětlil Strachota.

Festivalu se účastní i Český rozhlas. Ten připravil na pondělí 17. listopadu koncert s názvem Znovu 89, na němž vystoupí třeba Michael Kocáb, Jiří Suchý, Dan Bárta, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka, David Koller, Michal Prokop či Aneta Langerová.

Více o programu Festivalu Svobody lze najít na jeho stránkách zde.

Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme