O těžbě na Olomoucku bude rozhodovat soud. Místní obyvatelé s ní nesouhlasí

Lidé v Bouzově-Hvozdečku na Olomoucku chtějí zabránit dobývání vápence. Rozhodnutí o tom, kde se bude těžit, podle nich vydal báňský úřad protizákonně. Těžební firma totiž v té době ještě neměla hotové posouzení vlivu na životní prostředí. V případu tak bude rozhodovat soud.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vápencový lom

Vápencový lom | Foto: Jan Rosenauer

„Otevírat lom v téhle oblasti nedává smysl, v blízkém okolí jsou další minimálně dva velké lomy, které netěží na sto procent,“ říká Michal Kuhn, který bydlí v nedalekém Kovářově. „S provozem lomu souvisí doprava, prašnost, hluk, a to jsou všechno aspekty, které ovlivní občany Hvozdečka a okolních obcí,“ dodává.

Do boje proti těžbě se místní semkli a založili spolek, který nazvali podle kopce s vápencem Holý Vrch. Podle jeho předsedy Martina Koukala povolil báňský úřad určit místo k dobývání předčasně. „Je to pětiúhelník, který určuje, ve kterém místě můžou surovinu těžit, a do jaké hloubky. To bylo stanoveno dřív než EIA, která je posouzením vlivu záměru na životní prostředí, obyvatelé a silnice,“ vysvětluje.

Právě v tomto posudku nakonec Olomoucký kraj těžbu odmítl. Proto místní oslovili nejvyšší státní zastupitelství, které jim podle mluvčího Petra Malého dalo za pravdu. A proti rozhodnutí báňského úřadu podalo žalobu.

Konec dohadů: OKD zavře Důl Paskov na konci března 2017

Číst článek

„Nejvyšší státní zástupce se žalobou domáhá zrušení rozhodnutí a vrácení věci správnímu orgánu tak, aby byly řádně posouzeny otázky vlivu na životní prostředí. Nutno uvést, že zmíněné nesouhlasné stanovisko, tedy tzv. EIA, stanovení dobývacího prostoru spíše vylučuje,“ říká mluvčí nejvyššího státního zastupitelství.

Báňský úřad s tím nesouhlasí. Podle mluvčího Bohuslava Machka postupoval správně. „Stanovení dobývacího prostoru nemůže mít již ze své podstaty vliv na životní prostředí. Nenaplňuje dikci žádného bodu z hlediska zákona o posuzování vlivu na životní prostředí,“ brání Machek postup.

Zástupce těžební společnosti Karel Novotný v emailu Českému rozhlasu napsal, že rozhodnutí báňského úřadu už nabylo právní moci. A pokud se nezmění, nemá firma důvod práce na projektu upravovat. Žaloba tak nyní skončila na stole krajského soudu v Ostravě a celá kauza se zřejmě potáhne ještě několik let.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme