O účinkování českých vojáků v Iráku rozhodne sněmovna zítra

Po celodenní debatě o tom, jak by mělo vypadat další působení české armády v Iráku, poslanci konečné rozhodnutí odložili, a to na zítřejší ráno. S žádostí o tento odklad přišla opoziční ODS. Občanští demokraté jsou totiž nespokojeni s tím, že před závěrečným hlasováním nemohli z procedurálních důvodů vystoupit se svým shrnujícím stanoviskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poslanci | Foto: Česká televize

Tak závažnou věc, jako je působení české armády v zahraničí, chtějí proto ještě s ostatními parlamentními stranami probrat alespoň mimo sněmovnu. Vysvětlil Radiožurnálu šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý: "My za situace, kdy je to tady podle našeho názoru zbytečně vypjaté, až nekorektní, jsme považovali vytvořit časový prostor pro jednání nejen našeho klubu ale i mezi ostatními kluby, a to hlasování uskutečnit snad v lepší atmosféře zítra ráno."

Poslanci tak budou dále zvažovat, zda podpoří vládní návrh dalšího působení sil a prostředků Armády České republiky v zahraničních operacích v příštím roce. Ve hře je mimo jiné záměr na vyslání asi 80 vojenských policistů do irácké provincie Basra.

Zásadní výhrady k jakékoli naší účasti v zahraničních misích v konfliktních oblastech mají komunisté, kteří nesouhlasí s mandátem případného zapojení do vojenských operací. Podle premiéra Vladimíra Špidly je ale rozhodně v zájmu země přispět prodloužením české působnosti v Iráku, k tomu, aby tam byl co nejdříve nastolen mír a stabilita.

"Je v zájmu České republiky, aby se přispělo k vybudování politické a věcné infrastruktury země a je v zájmu České republiky, aby se stabilizací Iráku přispělo k celkové stabilizaci regionu. Není to lehké rozhodnutí, ale je to rozhodnutí potřebné," zdůraznil premiér.

Následující debata však ukázala, že ČSSD není v této otázce jednotná. Například poslanec Zdeněk Koudelka označil za hlavní cíl nastolení pramerického režimu v Iráku. Podle něho je diskutabilní podílet se na okupaci Iráku výměnou za slib budoucích ekonomických výhod. To, že vláda navrhuje vyslání vojenských policistů, ale nemá jednoznačnou podoporu od svých poslanců, považuje ODS za skandální. KSČM zase sněmovně navrhla, aby vyslání policistů nepodpořila.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme