O úplatek za pandury si řekl lobbista Výboh, ne Dalík, tvrdil u soudu exmanažer Steyru

O půlmiliardový úplatek za pokračování vládní zakázky na nákup pandurů si neřekl obžalovaný Marek Dalík, ale slovenský lobbista Miroslav Výboh. Před Městským soudem v Praze to vypověděl Lutz Kampmann, bývalý manažer rakouské zbrojovky Steyr. Právě jeho měl Výboh o peníze požádat na samostatné schůzce ve Vídni, krátce po jednání Steyru s Dalíkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík, soud | Foto: Filip Jandourek

„Nabídku pana Výboha jsem odmítl a informoval nadřízené, americkou policii i velvyslanectví v Praze. Věřím ale, že žádná další korupční nabídka z české strany nepadla. O tom by mě nebo vedení Steyru podřízení pan Syč a Jakovič informovali,“ řekl Lutz Kampmann.

Výpověď exmanažera Steyru je tak v rozporu s jinými svědectvími. Státní zástupce Jan Kořán považuje Kampmanna za nevěrohodného.

„Není to jeden svědek z pracovníků Steyru, který odmítl vypovídat nebo nevypovídal tak, jak vypovídají ostatní svědci,“ vysvětlil Kořán.

Naopak podle advokáta Tomáše Sokola svědectví potvrzuje Dalíkovu nevinu.

Miroslav Výboh, který je dlouholetým poradcem a přítelem slovenského premiéra Roberta Fica, před soudem vypovídal v září.

Slovenský lobbista tehdy řekl, že žádost o úplatek na jednání neslyšel a ani si takovou situaci nedovede představit.

Marka Dalíka zadrželi kriminalisté už v říjnu roku 2012. Proces je náročný i v tom, že za přípravou zakázky a následným schválením stálo hned několik vlád.

O koupi 107 strojů za 14,4 miliardy korun nakonec rozhodl Topolánkův kabinet. Pandury Česko nakoupilo až čtyřikrát dráž než například Portugalci.

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Pokud ale soud jeho údajné korupční jednání překvalifikuje na trestný čin přijetí úplatku, mohl by ve vězení strávit až 12 let. V případě nepřímého úplatkářství by mu hrozily až tři roky.

Evelyna Kulíšková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme