O válečné veterány se už nebude plně starat stát, ale legionářská obec

Péči o válečné veterány nově zajistí Československá obec legionářská (ČSOL), ministerstvo totiž nemá dost peněz. Důvodem takové změny je letošní nižší rozpočet ministerstva obrany. To v nedávné době hledalo partnera na zajištění péče o tyto hrdiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání válečných veteránů v Kovářské | Foto: Kovářská

Finančně se na nákladech bude legionářská obec podílet deseti procenty. Ministerstvo pak dodá 12,5 milionu korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra obrany, František Padělek, vysvětluje rozdělení péče o veterány.

"Ministerstvu obrany zůstávají kontrolní mechanizmy. ČSOL má povinnost přinášet nám informace. Zkrátka to bude nepřetržitý proces vzájemných kontaktů, vyhodnocování, popřípadě přijímání dalších opatření k tomu, aby péče o veterány byla zachována," říká ke změně náměstek ministra obrany František Padělek.

Českoslovnská obec legionářská už dopisem obeslala 2700 válečných veteránů, kteří se do projektu můžou zapojit. O jejich potřeby a koordinaci zajištění péče se bude starat 44 terénních pracovníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda legionářské obce, Jindřich Sitta, popisuje další postupy při informování veteránů o změnách.

"Dostali další kontaktní spojení na lidi, kteří v tom týmu pracují. V prvních dvou měsících bude následovat schůzka konkrétního terénního pracovníka s každým určitým uživatelem této pomoci," vysvětluje postupy informování veteránů místopředseda legionářské obce Jindřich Sitta.

Válečný veterán a čestný předseda Československé obce legionářské, Tomáš Sedláček, v tom vidí pomalý návrat obce k její původní roli. S potěšením dodává: "Já to vítám, protože my patříme k těm věchýtkům, kteří už nějakou tu péči potřebují. Potřebujeme i to sledování, aby někteří jednotlivci v zapadlých vesnicích neměli pocit osamocení. Fakt, že se o ně někdo stará považuju za velice důležitý."

Přehrát

00:00 / 00:00

Válečný veterán Tomáš Sedláček je se změnou v péči o hrdiny spokojený.

Ministerstvo s tímto projektem počítá zatím na dva roky. Po jeho vyhodnocení je možné v něm pokračovat a není vyloučené, že se dotkne i novodobých veteránů.

Nikola Bojčev, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme