O Vánocích hoří leccos, jen ne stromečky

Doby, kdy hasiči během Vánoc vyjížděli k hořícím vánočním stromkům, jsou pryč. V naprosté většině domácností totiž nazdobený smrček, borovici či jedli ozařují elektrické svíčky. Také letošní Štědrý den patřil podle hasičů i policistů k nejklidnějším. Napilno mají naopak tradičně lékaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce | Foto: Petra Mášová

O svátcích nejčastěji hoří popelnice, osobní auta a nebo úplně obyčejné věci, které zrovna hodně používáme. "Nejvážnější událostí byl požár televize v rodinném domku v Plzni," říká mluvčí hasičů František Vaško. Majitel televizi uhasil práškovým přístrojem. Rodina ale přišla o slavnostní večeři. "Škoda na televizi a zařízení kuchyně byla odhadnuta na 80 tisíc korun, příčinou byla patrně technická závada," dodává mluvčí.

Hůř dopadli obyvatelé třináctipatrového paneláku v Teplicích. Kvůli požáru v pátém patře muselo být evakuováno patnáct lidí, zraněn nebyl nikdo. Oheň vypukl krátce před polednem a hasiči jej likvidovali hodinu. Hořící svíčka na stole způsobila škodu za 700 tisíc korun.

Před deseti lety hořely v celé republice tři vánoční stromky, v letech 1996 až 1998 ani jediný, následující dva roky jeden a loni znovu žádný. Daleko rušnější služba ale hasiče čeká kolem Silvestra, kdy lidé bouřlivě slaví příchod nového roku zábavní pyrotechnikou.

Také policejní mluvčí Eva Brožová si letošní vánoce pochvaluje jako klidné. Nejvíce policii zaměstnávali zloději. Například v Praze se soustřeďují na automobily a prázdné byty. "Největší problémy jsme měli s vloupáním do motorových vozidel, těch jsme měli čtyři desítky, a potom také s vloupáním do rodinných bytů a domků, těch bylo kolem deseti," vypočítala Brožová. O štěstí může mluvit majitel rodinného domu na Berounsku, do kterého se vloupali dva cizinci. Vrátil se včas a za pomoci sousedů je chytil.

Dětská Linka bezpečí musela řešit i letos o vánocích případy domácího násilí a hádky v rodině. Nejzávažnějším byl telefonát holčičky, kterou rodiče na Štědrý večer nechali doma samotnou. "Nemáme žádný případ pokusu o sebevraždu nebo útěku z rodiny, ale přesto je hlášeno několik závažných případů domácího násilí, hádek v rodině či alkoholu v rodině. V jednom případě dokonce matka odešla za svým přítelem a otec do hospody a dítě zůstalo samo," uvedla ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Napilno mají o Vánocích tradičně lékařské pohotovosti. Čekárny jsou i letos plné pacientů, které trápí hlavně chřipka, různé virózy, kašel, nachlazení i angíny. Tradiční vánoční nepříjemnosti, například uvízlá rybí kost či žlučníkové záchvaty, přivádějí lidi do ordinací jen výjimečně. V Praze vyjely na Štědrý den sanitky do terénu bezmála dvěstěkrát, lékař zasahoval v 54 případech.

Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme