O Vánocích hrozí riziko požáru, důležité je být obezřetný

Nastávající svátky jsou časem velkého vaření, pečení a smažení. Roste tak i riziko vzniku požáru. Hlavně, pokud chytne olej na pánvi. Šéf pražských hasičů Dalibor Gosman především radí, že rozžhavený olej a tuky nesmíme hasit vodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční dekorace - adventní věnec | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

"Pokud se to podaří, hrnec nebo pánev přikrýt nehořlavou těsnící poklicí a vypnout zdroj – plyn nebo elektřinu – a odstavit. Ideální je přehodit to vlhkou rouškou. V kritické situaci se pak podívat, kam bychom to mohli dát.a nechat volně vyhořet,“ říká Dalibor Gosman.

Požáry stromečků jsou podle statistik hasičů už spíše ojedinělé. Větší nebezpečí dnes v domácnostech ale hrozí od zapálených svíček, které lidé nechají bez dozoru, hlavně na adventních věncích a různých ozdobných svícnech. Potvrzuje to i ředitel pražského hasičského sboru Dalibor Gosman.

"Nechávají se bez dozoru hořet. Hlavní zásada je, že by měly být na nehořlavé podložce. Aby v momentě, kdy dohořívá svíčka a roztéká se zbytek, nedošlo k přenosu na hořlavé materiály nebo adventní věnec," varuje.

Jak také říká, charakter vánočních požárů se za léta změnil - klasické svíčky jsou potlačeny elektrickými lampičkami. Vznikají ale prý i takové případy, kdy si dítě chce zapálit bez dozoru rodičů prskavku. Pokud ji pověsí na už vyschlý strom, může dojít ke vzplanutí.

Ladislav Holomčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme