O víkendu dobré podmínky na pozorování Perseid

O víkendu se můžeme těšit na padající hvězdy. Nejlepší podmínky pro pozorování meteorů Perseid, které prolétají každoročně zemskou atmosférou, budou v neděli a v pondělí v noci a nad ránem. Při pozorování se lidé nemusejí vybavovat dalekohledem - lepší bude sledovat let meteorů pouhým okem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastávající dvě noci budou jasně vidět padající hvězdy. Stejně jako každý rok prolétá zemskou atmosférou meteorický roj Perseidy. Nejlepší podmínky pro jejich pozorování budou během noci na zítřek a na pondělí. Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil astronom Pavel Suchan z petřínské hvězdárny. "Na tyhle dvě noci připadá prakticky největší četnost těch meteorů. Samozřejmě i potom to bude pokračovat, protože země se prodírá proudem částic meteorického roje až do 26. srpna. Postupně jich ale bude ubývat, protože ta hustota meteorických částic už není tak velká. Je lepší se podívat na oblohu v první polovině noci, protože potom vychází měsíc, bude rušit a ty slabší meteory nebudou vidět. Proto je lepší se dívat na oblohu bez měsíce a navíc ne někde pod lampou, ale někde, kde jsou dobré pozorovací podmínky, kde je tmavá obloha, aby člověk nebyl ochuzen ani o ty slabší."

Pokud bude jasné počasí, měli by pozorovatelé vyhledat vyvýšené místo v krajině anebo poodejít z dosahu světel města. Podle astronoma Pavla Suchana, to není pozorování pro dalekohled. Ten zmenšuje zorné pole a Perseidy jsou vidět po celé obloze. "Přestože zdánlivě vyletujou jakoby z jednoho místa vlivem perspektivy, (tomu se říká radiant meteorického roje, v tomhle případě ze souhvězdí Persea, proto jsou to také Perseidy) tak ty meteory jsou vidět na celé obloze. Má smysl na to koukat očima a dívat se po celé obloze. Je to taková stálice na letním nebi, protože ta četnost, frekvence se udává na 60-90 za hodinu, takže lze vlastně slíbit, že každou minutu člověk uvidí nějaký jasný meteor na obloze."

Podle astronomů se se nemusíme obávat jejich pádu, protože váží asi jeden miligram. Perseidy se letos na obloze objevují asi od 19. července. Při troše štěstí je můžeme pozorovat do 26. srpna.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme