O víkendu historickým vlakem na houby

Výlet do České Itálie anebo historickým vlakem z Prahy na Křivoklát, pozvánku na světový den zvířat do zlínské zoo a také na závody v sportovním rybolovu a řadu dalších tipů na nadcházející dny volna - to vám nabídne pravidelný pořad pátečního Dopoledního Radiožurnálu "Víkend začíná".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historický jarmark, divadelní představení, lidovou hudbu, dobré víno a spoustu další atrakcí slibuje program letošních "Burčákových slavností". Ty se konají v Hustopečích na Břeclavsku od dnešního podvečera až do nedělního rána. Zve vás Hana Ondryášová, Český rozhlas Brno.

Na své si přijde určitě každý - program je určen pro všechny věkové a sociální vrstvy.

Počasí v těchto dnech přeje houbám. Dáte mi za pravdu, že v lese o hřiby doslova zakopáváte. A proč se na ně nevydat vlakem přímo historickým. Jeden takový tažený parní lokomotivou vyjíždí zítra z Prahy. Více už Pavel Tesař z tiskového oddělní Českých drah.

Připomínám ještě jednou na houby na Křivoklátsko můžete jet parním vlakem, odjezd je zítra v 8:50 z nádraží Praha - Braník.

K oslavám stého výročí narození jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta se připojil také Památník národního písemnictví v Praze. Expozice nesoucí název Seifertovy knihy vzpomínek Všechny krásy světa nabízí bohatou dokumentaci z básníkovy pozůstalosti.

Pět zpívajících, tančících a stále rozesmátých jeptišek pobaví návštěvníky zítřejší premiéry Horáckého divadla v Jihlavě. Muzikál Jeptišky, aneb Klášterní škola u nemilosrdných sester slavil úspěchy v Americe i v Evropě. Nemalou zásluhu na tom má i autenticita jednání řádových sester. Autor Dan totiž velkou část svého život strávil s jeptiškami - absolvoval klášterní školu.

Téměř 170 renomovaných i začínajících nakladatelství nabídne své knihy návštěvníkům dvoudenního Podzimního knižního trhu, který dnes začíná v havlíčkobrodském kulturním domě Ostrov. Kromě naučné literatury nebude chybět ani beletrie, dětská literatura či knihy o umění a encyklopedie. Je připraveno mnoho autogramiád a autorská čtení Michala Viewegha a Lenky Procházkové.

V Praze začal mezinárodní festival nového tance nazvaný "Konfrontace 2001". Přehlídka nabídne širokou paletu současné taneční tvorby. Vystoupení se po oba dny konají v divadle Archa a v neděli také v Duncan Centru. Začátek je ve 20 hodin.

Romantické České nebo Českosaské Švýcarsko kolem Labe na česko-německém pomezí známe asi všichni. Málokdo ale ví, kde se nachází Česká Itálie. Jak říká naše liberecká redaktorka Ivana Bernáthová, Kafkův ilustrovaný průvodce ze začátku minulého století označoval za Českou Itálii lesnatou a skalnatou oblast podtroseckých údolí, která jsou prý malebná i za největší nepohody. Dnes je součástí Českého ráje.

Zoologická zahrada v Lešné u Zlína bude v neděli slavit Světový den zvířat. Jak dodává mluvčí zoo Tom Divilek, v tamní kolekci je bohatě zastoupena fauna jižní Ameriky. Najdete tam například tapíry, lachtany hřívnaté nebo lamy.

Tvořivé rozloučení s létem a vítání podzimu přichystali na zítřek od 10 do 18 hodin na místě bývalého koupaliště pod Klukovicemi v Prokopském údolí na Praze 5. "Slavnost padajícího listí" - jak se akce jmenuje - představí hravou formou například řemeslné techniky našich předků anebo kulturu původních obyvatel Ameriky. Součástí akce je i naučná stezka.

Cibulový jarmark můžete navštívit, pokud se vydáte do Hořovic. Prakticky ze všech koutů naší země přijedou umělečtí řemeslníci, zábavné atrakce, trhovci a řada vás - navštěvníků. Akce se bude konat od časných ranních hodin na hořovickém náměstí, přilehlých ulicích, před zámkem a na řadě dalších míst města.

Sluneční hodiny z 18. století namalované na kameni a neorenesanční hodiny s bronzovou plastikou zobrazující císaře Karla V. v Tizianově ateliéru - to jsou rarity, které můžete obdivovat v Karlovarském muzeu v centru lázní. V expozici Strážci času představuje sedm desítek hodin a hodinových strojů ze svého depozitáře. A určitě vás upoutají hodiny obrazové.

Výstava 60 černobílých velkoformátových fotografií předního českého fotografa Pavla Baňky s názvem Nekonečno je k vidění v pražské galerii Rudolfinum. Snímky na pomezí krajinářské fotografie a abstrakce tvoří čtyři cykly, které vznikly na různých místech Evropy a Spojených států v letech 1997 až 2001. Autor poukazuje na nenápadné i dramatické proměny přírody a přírodních živlů.

Víkend můžete prožít různě - pokud patříte mezi rybáře a máte to blízko do Horšovského Týna na Domažlicku, neměli byste chybět na závodech ve sportovním rybolovu. Ty v neděli pořádají místní rybáři. Zve vás Jiří Šobr, Český rozhlas Plzeň.

Větší řeky, jako jsou Berounka, Ohře či Vltava mají vody sále dost. Vodácké příležitosti pro nadcházející počasím teplý víkend shrnuje Jaroslav Zvára:

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme