O víkendu hrozí sněhové jazyky, varují meteorologové. Pak se zase oteplí

O víkendu by si měli řidiči dát pozor na sněhové jazyky. Meteorologové vydali varování pro Jihočeský, Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Olomoucký, Pardubický, Plzeňský a Ústecký kraj. Varování platí od sobotních 15 hodin až do pondělních 6 hodin ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžení, sníh | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Týká se to horských poloh, většinou s nadmořskou výškou nad 600 metrů a většinou jde o pohraniční hory,“ uvedl meteorolog Stanislav Racko.

Ze zprávy by mohli mít radost alespoň lyžaři, ale sněhu zřejmě nebude mnoho.

„I v těch nejexponovanějších polohách, kde bude nejvíc sněhu, můžeme očekávat 10, maximálně v některých partiích 15 centimetrů sněhu, což vzhledem k tomu, že tam momentálně není vůbec nic nebo jenom slabá sněhová pokrývka, bude opravdu málo. Ale vizuálně to bude jiné – opravdu sobota a neděle bude na horách bílá,“ dodal Racko.

O víkendu by se mohly objevit i bouřky. Podle meteorologa občas zahřmí nebo se zablýskne, ale hlavně by mohl zesílit vítr. „Ty nárazy i v nižších polohách mohou dosahovat do 20 metrů za sekundu, no a na horách až 30 metrů za sekundu,“ přiblížil.

I když víkend bude chladnější, Vánoce na sněhu s největší pravděpodobností nebudou. „Očekáváme v průběhu první poloviny příštího týdne, to znamená mezi 22. a 24. prosincem oteplování,“ vysvětlil Racko. Nejdříve v nižších polohách a pak i na horách by prý mělo pršet.

„To znamená, že to málo sněhu, co tam napadne, tak to roztaje a tam, kde trochu zůstane, tak stejně bude mokré,“ dodal meteorolog.

Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme