O víkendu můžete navštívit Akademii věd

Máme pro vás také tip na výlet do Hluboše na Příbramsku. Možná nevíte, že tamní barokní zámek sloužil jako první letní sídlo prezidenta republiky, než k tomu účelu začaly sloužit Lány. Pozveme vás také na Den zdraví, který v pražských Modřanech pořádá společnost "STOP obezitě", anebo na mezinárodní divadelní přehlídku do Plzně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

socha v lesoparku | Foto: Jan Rosenauer

Pro všechny vědy dychtivé příznivce - a hlavně rodiče s dětmi - otevřela Akademie věd už včera své dveře vědeckých a výzkumných pracovišť. Zájemci se budou za poznáním moci vydat nejen do pražských i brněnských ústavů. Na zajímavé tipy se Radiožurnál zeptal vedoucí tiskového odboru Akademie Moniky Mouchové.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Mouchová - Akademie věd

A třeba také fyzikální ústav, který mimo jiné představí velmi zajímavou supravodivou levitaci anebo lékařskou aplikaci laserem deponovaných tenkých vrstev. Všechny podrobnosti najdete také na internetových stránkách Akademie www.cas.cz.

Na mezinárodní festival nazvaný jednoduše "Divadlo" jste zváni o víkendu do Plzně. Jedná se o projekt, kterých si bere za cíl představit mimořádné a pozoruhodné inscenace ze zahraničí a také výběr českých představení a to - jak dodává tajemník přehlídky Tomáš Froyda - ve všech možných žánrech a stylech.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Froyda - festival Divadlo

Bude se hrát především ve Velkém a Komorním divadle, soubor Mabu Minds se představí v cirkusovém stanu, který stojí v Plzni v Borském parku.

Reprezentativní výstavu českého kubismu otevře zítra Muzeum Prostějovska. Stovka obrazů a plastik předních tuzemských umělců a několika kubistů ze zahraničí mapuje období tohoto avantgardního směru od roku 1910 do 30. let minulého století.

Ojedinělou výstavu zkamenělin si můžete prohlédnout v Západočeském muzeu v Plzni. Vystavené exponáty z domácích i zahraničních sbírek patří k nejkrásnějším fosiliím nalezeným v Evropě. Expozice "Cesta do pravěku, příběh zkamenělého života" nabízí ucelený pohled na vývoj přírody v období prvohor, tedy v době před 550 až 255 milióny let.

Pokud se vydáte do zámku v Nasavrkách, najdete tam expozici umělců z Hradce Králové. Ivana Lukavská tam vystavuje své fotografie a Josef Tejkl zase obrazy.

Chcete-li si odpočinout od starostí všedního dne, vydejte se třeba na pouť. Tu Pražskou podzimní najdete ve spodní části areálu pražského výstaviště. Vyzkoušet tam můžete na 80 různých atrakcí.

Dnes vás pozveme do Hluboše. Je to vesnice vzdálená necelých 10 kilometrů od Příbrami. Málokdo ví, že se tu nachází druhý největší barokní zámek ve středních Čechách. Ten sloužil jako první letní sídlo prezidenta republiky, než k tomu účelu začaly sloužit Lány. Jak dodává náš spolupracovník Zdeněk Hejkrlík, zámek v Hluboši měl smůlu i štěstí zároveň. Po znárodnění se totiž stal sídlem odborného učiliště a jeho internátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Hejkrlík - zámek Hluboš

A pokud můžeme radit, vydejte se do Hluboše na Příbramsku v neděli. Od 19 hodin se v sále zámku koná koncert čtyřručních klavírních úprav Smetanovy Mé vlasti v podání manželů Ardaševových.

Pokud máte chuť pro sebe něco udělat, stavte se zítra v tělocvičně Základní školy v Rakovského ulici v pražských Modřanech. Společnost "Stop obezitě" tu totiž pro všechny zájemce pořádá "Den zdraví". Vedle ochutnávek nízkokalorického jídla, prodejních i odborných výstav si tu můžete podle Ivy Málkové třeba nechat změřit tuk v těle, cholesterol nebo krevní tlak. A pochopitelně - také si zacvičit.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Málková - Den zdraví

Den zdraví v Rakovského ulici v pražských Modřanech začíná zítra v 10 hodin a potrvá do 16 hodin. Vstup je zdarma.

Dvousté výročí vzniku Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu, který patří k nejzajímavějším technickým památkám Šumavy, připomíná výstava v plzeňském národopisném muzeu. Pozornost nejspíš přitáhnou sáně, kterými se přepravovala polena, bidla k uvolňování zachyceného dřeva anebo modely tří šumavských vodních elektráren.

Milovníci čtyřnohých přátel člověka od nás i ze zahraničí se určitě chystají do Kunovic u Uherského Hradiště. V tamní sportovní hale se tam koná mezinárodní výstava psů všech plemen.

Nedaleko od Kunovic, v Napajedlech můžete zase vidět jinou faunu - na půl miliónu exemplářů hmyzu na entomologické výstavě, která je třetí největší v Evropě. Unikátem bude zlatohlávek skvostný, kterého objevili po srpnových vichřicích v dutinách vyvrácených zámeckých stromů.

Na novou cyklostezku se můžete vydat v Chocni a okolí. Začíná na železničním nádraží v Chocni, kde také po 16 kilometrech končí. Na cyklostezce najdete celkem 12 informačních panelů, které popisují místní zajímavosti, přírodu i kulturu.

Už potřetí se bude zítra konat otevřené mistrovství České republiky v paradrezuře, letos poprvé s mezinárodní účastí. Návštěvníci - kteří se nemusejí obávat případné nepřízně počasí, protože soutěž bude v nové kryté hale v Radimovicích - uvidí mimo jiné ukázky hiporehabilitace, paravoltiše nebo dokonalé harmonie koně a člověka. K samotnému mistrovství a úkolům závodníků nám více řekla prezidentka České hiporehabilitační společnosti Judita Křížová.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Křížová - paradrezura

Na mistrovství v paradrezuře, které se koná zítra v Radimovicích u Velkých Popovic, se můžete dostat autem po brněnské dálnici D1 sjezdem číslo 15 nebo vlakem z pražského Hlavního nádraží směrem na Benešov, ze zastávky Strančice můžete pokračovat autobusem do Petříkova.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme