O víkendu můžete navštívit Kopaničářské slavnosti

Atmosféru středověkého města budete moci poznat, pokud si za cíl svého sobotního výletu zvolíte Jaroměř. Volné dny si ale také můžete zpestřit návštěvou jihlavské ZOO, která se může pyšnit zajímavým unikátem, nebo třeba exkurzí do Národního salonu vín ve Valticích, kde lze ochutnat ta nejlepší moravská i česká vína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na úvod máme pozvánku na Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově. Ptáte se, co je to za akci? Je to takové přátelské setkání Čechů a Slováků na česko-slovenské hranici, jehož tradice vznikla už v roce 1922. Letošní slavnosti začínají ve Starém Hrozenkově už dnes. Celý program se odehrává ve přírodním amfiteátru. Jak to tam bude zítra a v neděli vypadat, nám řekl starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík.

Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově začínají dnes a potrvají až do neděle.

875 let od první písemné zmínky oslaví zítra královské věnné město Jaroměř. Už od 9 hodin proto čeká návštěvníky na historickém náměstí pestrý program. Podle organizátorky Ivy Kašparové se celé město přenese do středověku.

Kromě náměstí se jaroměřská slavnost bude odehrávat také v přilehlém parku. Na programu tam budou vystoupení místního loutkářského souboru Boďi nebo například folkové skupiny Klíč. Program oslav v Jaroměři potrvá samozřejmě až do pozdních nočních hodin.

Příznivci bluegrassu se určitě vydají do Kopidlna. Už dnes tam začíná dvoudenní 29. ročník nejstaršího festivalu tohoto hudebního žánru v Evropě Banjo Jamboree. Představí se tam naše i evropské bluegrassové špičky.

Vyznavači folku mají zase sraz v Jindřichově Hradci na festivalu Folková růže. Přehlídky se zúčastní více než padesátka kapel a sólistů, kteří hýří nejrůznějšími odstíny tohoto hudebního žánru.

Projekt Johannes doktor Faust uvádí po celý červenec vždy od čtvrtka do neděle divadlo Minor. Představení se konají na nádvoří pražské Novoměstské radnice od 21 hodin. Uvidíte, cituji: "strašlivou komedii s čertem a ještě strašlivějším do pekla zmizením Fausta při faierverku a hrůzyplném hromobití".

Státní zámek Horšovský Týn se od letošní sezóny může pochlubit novým erbovním sálem, který tak rozšíří turistické prohlídkové okruhy na celkový počet pět. To však není ten pravý důvod, proč o tomto areálu, který tvoří hrad i zámek, mluví Jana Mertová.

Naučné vlastivědné stezky jsou stále častějším cílem rodinných výletů. Nejsou příliš dlouhé a náročné, navíc je možné se ledasčemu přiučit. Příkladem je Stezka Františka Palackého, která začíná v Novém Jičíně a vede přes vrch Svinec, Kojetín a Hostašovice. Cestu lemují tabule popisující celou řadu pozoruhodností. Více už Martin Knitl, Český rozhlas Ostrava.

Zoologická zahrada v Jihlavě se může pyšnit zajímavým unikátem. Pár vyder malých totiž přivedl na svět své první potomky. Matka je bude kojit ještě asi dva měsíce, takže je zatím neuvidíte. I tak může být vycházka do jihlavské ZOO příjemným zpestřením nejen volného dne. Čekají tam na vás další přírůstky, mláďata - řekla nám to mluvčí zahrady Eliška Kubíková.

Pokud budete unavení, tak vás areálem proveze vláček. Zoologická zahrada v Jihlavě je otevřena každý den.

Poslední objevy českých egyptologů, kteří už 40 let pracují v oblasti Abúsíru, představuje ode dneška výstava "Iufaa a jeho tajemství" v pražském Náprstkově muzeu. Expozice je složena především z fotografií z období 1997 až 2001. Doplňuje je několik předmětů ze sbírek muzea například replika síťky z drobných korálků, kterou byla přikryta mumie.

Zájemci o staročeskou kulturu určitě navštíví vyhlášený jarmark ve skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku. Toho se zúčastní téměř stovka lidových řemeslníků z České republiky a Slovenska. Na své by si měly přijít i "mlsné jazýčky" a nebude chybět ani bohatý kulturní program.

Tenisové turnaje osobností jsou vždy zpestřením nedělního odpoledne. V Jablonci nad Nisou pozítří své rakety zkříží a o každý fiftým budou neúprosně bojovat české hvězdy jak domácích tak světových hokejových klubů - například Patrik Eliáš. Hraje se na kurtech Bižuterie Jablonec od půl desáté.

Nechat se zavřít do vinného sklepa a moci tam v libovolném množství ochutnávat ta nejlepší moravská a česká vína - to je sen snad každého milovníka vinného moku. Může se vám přitom splnit. Na popsaném principu totiž funguje Národní salon vín, který byl před měsícem otevřen ve sklepeních zámku Valtice. Nahlédnout byla také Hana Ondryášová z Českého rozhlasu Brno.

Deště uplynulých dnů zvýšily hladinu především západočeských řek. Jak dodává Jaroslav Zvára, nejvíce vody má Ohře.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme