O víkendu můžete zhlédnout rekonstrukci Bitvy na Chlumu

Zahájit prázdniny ale také můžete na slavné Hornické prokopské pouti v Příbrami nebo na velkém music festivalu v Třeboni. Pokud se rádi bojíte, nenechte si ujít strašidelnou podívanou na zámku v Tovačově. Pro sportovněji založené jedince máme pozvánku na cyklomaratón Vinařská padesátka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

135. výročí Bitvy na Chlumu u Hradce Králové si můžete připomenout rekonstrukcí bitevní scény z války roku 1866. Bude se jmenovat Bitva korunního prince. Podle ředitele Muzea východních Čech v Hradci Králové Zdeňka Zahradníka začne zítra od 14 hodin přímo na Chlumu.

Samotná Bitva korunního prince začne na Chlumu u Hradce Králové tedy zítra ve 14 hodin, ale už v 10 hodin můžete být svědky pochodu historických vojenských jednotek obcí Chlum. Navíc je v Třebechovickém muzeu betlémů k vidění výstava o historii a současnosti c. k. řadového pěšího pluku číslo 18 pod názvem Tam u Královýho Hradce.

Začátek prázdnin patří v Příbrami už tradičně slavné Hornické prokopské pouti. Dobrým zvykem posledních let se stalo, že v rámci poutě přichází tamní hornické muzeum s novinkou, kterou rozšiřuje své expozice. A tak do Příbrami zve na neděli spolupracovník Radiožurnálu Zdeněk Hejkrlík.

Nedělní pouť v Stráži nad Nežárkou zpestří zajímavá výstava. Jmenuje se Stráž před sto lety. Je složena ze snímků na skleněných negativních deskách a expozice, která zachycuje život známé operní pěvkyně Emy Destinové. Ta žila na zdejším zámečku.

Dobový jarmark, ukázka vojenského ležení z dob císařovny Marie Terezie či možnost prohlídky místního hřbitova a hrobek bývalých majitelů. To všechno nabídne v neděli zámecká slavnost v Kuníně na Novojičínsku.

Na zámku v Klášterci nad Ohří je výstava Romana Širokého a Josefa Rybáčka. Expozice představuje ruční malby na porcelán v konfrontaci se současným zpracováním porcelánu. Potrvá do konce července.

Ve vranovském zámku na Znojemsku začala výstava šperků z českého granátu. Spatříte temně červený kámen zapracovaný do náhrdelníků, čelenek, náušnic i dalších šperků. Výstava vás navíc seznámí i s dobýváním granátu a jeho zpracováním.

Začít prázdniny můžete také v Třeboni. Už dnes tam začíná velký music festival. Večer se tam na velkém nádvoří zámku představí například Karel Plíhal, Cimbal Classic, Fleret a Jarmila Šuláková. Je to festival plný muziky, divadla, happeningů, akcí na kole. Jaký je zítřejší program, nám řekl jeden z organizátorů Pavel Barnáš.

Jízda na kole odstartuje ve 14 hodin. Koncerty začínají v Třeboni dnes a zítra v 6 večer.

Kdo by nechtěl být jako malý železničářem? Snad každý obdivoval alespoň malé vláčky, které kroužily kamarádovi po pokoji. Pro fanoušky máme jeden tip do Hradce Králové. V Kydlinovské ulici tam byla minulý týden otevřena muzejní expozice železniční sdělovací a zabezpečovací techniky. Co tam najdeme, nám řekl Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah.

Expozice je otevřena po celý rok, vždy od středy do neděle od 9 do 17 hodin.

Jedinečnou příležitost k noční prohlídce zámku v Tovačově na Přerovsku nabízí tradiční sjezd strašidel ze širokého okolí. Právě jim bude zítra do pozdních nočních hodin patřit areál zámku včetně parku. Na návštěvníky čeká kromě strašidelné podívané bohatý doprovodný program, ale také jedinečná možnost spatřit zámecké prostory, které jsou běžně veřejnosti nepřístupné. Pořadatelka Eva Mézlová nevylučuje ani setkání například s tovačovskou "černou paní".

Už dnes zve pražská zoologická zahrada všechny školáky na odpoledne plné soutěží. Kromě nich se můžou žáci zúčastnit výtvarné dílny, poslechnout si povídání o zvířatech v afrických bájích a pověstech a podívat se třeba na netradiční křtiny u bazénu lachtanů.

Vzácné archiválie, ale také bednářské nářadí, historické láhve a etikety si můžete prohlédnout v jihlavském Muzeu Vysočiny. Otevřeli tam expozici nazvanou Kde se pivo pije, tam se dobře žije. Vystavena je například "vydrovačka" - lopata na obracení ječmene, či dřevěné měřidlo colštok. Nechybějí skleněné, keramické i dřevěné korbele a pípy.

Počátky pošty v Evropě a v českých zemích přibližuje výstava v Poštovním muzeu v Praze. Zaměřuje se na dva italské šlechtické rody - Taxisů a Paarů, které stály u zrodu poštovnictví na našem území.

Pohled do života lidí na Sibiři nabízí v Mramorových sálech Biskupského dvora Moravské zemské muzeum v Brně. Prohlédnout si tak budete moci mimo jiné sbírku předmětů, které představují zajímavý a významný zdroj poznání o životě Čukčů, domorodého národa severovýchodní Sibiře.

Zřejmě vůbec jeden z nejmasovějších cyklomaratónů v České republice odstartuje zítra dopoledne v Šatově na Znojemsku. Pod názvem Vinařská padesátka - Znovín cup se zde koná třetí ročník už zdomácnělého cyklistického závodu určeného každému majiteli trekingového nebo horského kola. Podrobnosti má Hana Ondryášová, Český rozhlas Brno.

A pokud do Znojma pojedete z Čech, mám pro vás doporučení. Jeďte přes Brno, ne přes Jihlavu. Jsou tam složitá dopravní omezení.

Se začínajícím časem prázdninovým a dovolenkovým se počet vodáků na našich řekách pravidelně zvyšuje. Jak prozradí Jaroslav Zvára, podmínky jsou dobré zejména na tradičních letních tocích.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme