O víkendu se můžete jít podívat za šermíři na Křivoklát

Máme pro vás také tip na výlet do Českého ráje na hrad Valečov. Pozveme vás také unikátní projekt Moravské galerie nazvaný "Možná sdělení" anebo také na zamykání hradu Velhartice na Klatovsku. Jihlava hostí od pátku 5. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivoklát | Foto: Hrady.cz

Unikátní výstavní projekt s názvem "Možná sdělení" připravila pro letošní podzim Moravská galerie v Brně. Jde o kolekci prací předních českých výtvarníků, které jsou určeny zejména pro nevidomé a slabozraké návštěvníky. Více už Zuzana Kopuletá z Českého rozhlasu Brno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Kopuletá: Možná sdělení

Profesionální šermíři se setkají o tomto víkendu na hradě Křivoklát. Letos už sedmé Křivoklání nabídne nejen souboje, ale také ukázky řemeslné tvorby, včetně dobrého jídla a pití v tavernách. Co budou v sobotu i v neděli mezi desátou a osmnáctou hodinou šermíři ze skupiny Merlet předvádět, o tom Roman Spáčil.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Spáčil: Křivoklání

Výstavu minerálů přeměněných hornin, která uzavírá šestidílný cyklus Svět kamenů, najdete v Západomoravském muzeu v Třebíči. Na pět set exponátů pochází z různých zemí světa. K nejcennějším patří například sytě zelené krystaly smaragdů. Návštěvníci mohou obdivovat i zářivě červené rubíny. Západomoravské muzeum je známé největší sbírkou vltavínů v zemi.

Divokou přírodu i život lidí na Podkarpatské Rusi přibližuje výstava v pražském Národním muzeu. Návštěvníkům zprostředkuje poznání zapomenutého koutu Evropy s nezničenou přírodou a pohostinnými obyvateli, který byl za první republiky součástí naší země.

Komponovaný pořad s ohňostrojem připomene v neděli večer u Mohyly míru nedaleko obce Prace v okrese Brno-venkov 83. výročí vzniku Československa a 196. výročí bitvy tří císařů. Otevírací doba zdejšího muzea a výstavy Napoleonské války a české země bude prodloužena až do 8mi do večera.

Fotograf Tono Stano zahájil svoji pražskou výstavu "Fascinace", která se bude do konce roku konat ve třech výstavních prostorech. Vedle dílny Pražského domu fotografie v Bílkově ulici se lidé mohou přijít podívat i do sídla Pražského domu fotografie v Haštalské ulici a do prostoru Universal v Dlouhé ulici. Původem Slovák Stano se věnuje aranžované fotografii, častým objektem jeho fotografií je nahé tělo.

Do dávné historie se dostanete pár kilometrů za Mladou Boleslaví u Mnichova Hradiště. Tam na západní hranici Českého Ráje se nachází hrad Valečov. Jak dodává Petr Doležel, teď o víkendu máte letos před zimou poslední šanci podívat se přímo do historické památky. Pokud byste se ještě rádi prošli, doporučuji se z Valečova vydat po červené značce na Drábské světničky, pak na Krásnou vyhlídku a dále můžete pokračovat po zelené na kopec Mužský. Odtud je to už kousek zpět na Valečov.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Doležel: Výlet na Valečov

Zamykání hradu Velhartice na Klatovsku se koná tuto sobotu odpoledne. Jde o třetí ročník běhu o Hradní klíč a zároveň poslední možnost prohlédnout si hrad před uzamčením na zimu. Podrobnosti má Jana Mertová.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Mertová: Zamykání hradu Velhartice

Jihlava ode dneška hostí 5. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Přehlídka je rozdělena do několika sekcí. Některé z nich nám přiblížila spoluorganizátorka akce Erika Hníková. Nebudou chybět ani doprovodné akce, jako jsou divadla a koncerty. Snímky Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů se promítají od rána do noci ve třech jihlavských kinech - v Dukle, to je takový hlavní stan, pak v kině Sokol a na scéně Horáckého divadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Doležel: Festival dokumentárních filmů

Přesně půlstoletí své existence si dnes připomíná ostravská zoologická zahrada. Najdete zde přes jedenáct set zvířat. K největším hitům letošní sezóny patří žirafí mládě Ilonka, velké oblibě se tradičně těší také šimpanzí rodina a především pak nejmladší mládě Bambari.

"Svatohubertské oslavy" pořádá zítra zoologická zahrada v Lešné u Zlína. Vše začíná o půl dvanácté dekorací koňů i jezdců Hubertovy jízdy. Po poledni začne myslivecký program - například ukázku výcviku mysliveckých plemen psů. Vrcholem bude dojezd jezdců spojený s jízdou zručnosti.

V Galerii města Plzně je otevřena výstava Ohlasy kubismu. Ta představuje na čtyři desítky umělců svázaných s městem. Expozice nabízí kromě obrazů, grafik a soch také pohled na různé stavby v Plzni, z nichž některé dnes už neexistují, ale i na nynější rodinné domy, pomníky a činžovní domy.

V okolí Mariánských Lázní na Chebsku byl dokončen systém okruhů vycházkových tras, lyžařských tratí a cyklistických stezek. Můžete tak využít šest okruhů vycházkových tras, které spojují 13 památných míst v lázeňských lesích. Zatím zde byly obnoveny čtyři vyhlídky. Pro cyklisty město připravilo 135 kilometrů stezek.

V sobotu přijedou do Jeseníků naši přední vrcholoví sportovci, aby se zúčastnily sportovně-společenské akce "Poslední kilometry roku". Spolu s občany a sportovními nadšenci pojedou vytyčené trasy napříč Jesenickem. Kdo a co všechno na vás zítra čeká, to ví Gabriela Sahánková z olomouckého studia Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Sahánková: Poslední kilometry roku

Pěkný víkend přeje autor tipů Petr Doležel.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme