O víkendu se můžete vydat do Strážnice

Pokud nepatříte mezi příznivce folklorních festivalů, máme pro vás pozvánku třeba na mistrovství republiky v koulení pivních sudů nebo na festival humoru v písničkách Smiřický hrnec. Obdivovatele historických letadel pak zveme do Roudnice nad Labem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už páté mistrovství republiky v koulení pivních sudů se zítra koná v Chodové Plané na Tachovsku. Ze západních Čech se přihlásila naše spolupracovnice Jana Mertová.

Mistrovství republiky v koulení pivních sudů se koná zítra v Chodové Plané na Tachovsku.

Tradiční festival humoru v písničkách Smiřický hrnec čeká v sobotu na všechny příznivce folku a country. Stačí jen včas přijet do areálu zámku ve východočeských Smiřicích. Kromě jiných kapel se představí například královéhradecký Nadoraz, Barel rock ze Žďáru nad Sázavou nebo písničkář Václav Koubek. Jaký je program prvního Smiřického hrnce v novém tisíciletí Radiožurnálu řekla organizátorka Ludmila Trávníková.

Smiřický hrnec se koná zítra na zámku ve Smiřicích ve východních Čechách.

Už podesáté otevře o víkendu turistickou sezónu v Kutné Hoře gotická historická slavnost nazvaná Kutnohorské stříbření. České královské město se opět přenese o 600 let zpátky a ožije fiktivním příběhem příjezdu krále Václava IV. Novinkou je Čarovný večer svatojánský s ohňovými efekty.

Na akci nazvanou Hurá prázdniny vás zve Společnost pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí v Praze. Začátek je zítra od 11 hodin - budou tam soutěže pro děti, malý test o přírodě, živá zvířata a také tombola.

Pokud se vydáte do Lokte na Sokolovsku, objevíte tam muzeum historie knižní vazby a dobovou lékárnu. Výstava knih ve zrekonstruované Černé věži pod městským náměstím i expozice lékarnického zařízení z 19. století v objektu markrabství budou součástí prohlídkové trasy po gotickém hradu Loket.

Jak vypadá obchod a reklama dnes, to víme každý, ale jak vypadaly před sto lety, tak tuto představu už zase každý nemá. Na výlet do historie obchodu a reklamy vás právě zve Vlastivědné muzeum v Nymburku. Zavede vás do oblasti reklamy pro domácnosti, dopravu, obchod, turistiku a trávení volného času. Otevřeno mají denně kromě pondělí a soboty.

Jak vypadal historických zahradní nábytek? Byl podobný tomu dnešnímu anebo docela úplně jiný? To se dozvíte na zámku v Lysicích na Blanensku. V tamní oranžérii, kde jsou přes zimu k vidění exotické rostliny, jsou nyní právě venkovní židle a stoly. Jak dodává kastelánka Martina Medková-Rudolfová, je součástí prohlídky zámecké zahrady a zámeckého zahradnictví.

Historický zahradní nábytek najdete na zámku v Lysicích na Blanensku.

Už dnes v podvečer se otevřou pomyslné brány 56. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu ve Strážnici. Kromě asi osmdesátky českých a moravských souborů se třídenní přehlídky zúčastní také řada účinkujících ze zahraničí. Jak Haně Ondryášové z Českého rozhlasu Brno prozradil Jan Krist z pořádajícího Ústavu lidové kultury, největší prostor letos dostanou severské státy.

Roztoky u Prahy budou ode dneška až do neděle patřit loutkám. Po celé tři dny se tam budou konat maňásková představení. Jak nám prozradila Táňa Pekárková z tamního Středočeského muzea, nejen to čeká na malé a velké návštěvníky.

V Roztokách lze určitě strávit pěkný víkend. Středočeské muzeum samozřejmě nabízí také řadu dalších výstav, tedy pokud se vám zrovna loutky nezamlouvají. Jen připomínám, že představení se v sobotu a v neděli hrají v 11, ve 14 a v 16 hodin, v neděli také od 6 večer. Přijít na představení tam můžete už dnes odpoledne.

V sobotu bude v Plzni hezky živo. Koná se tady totiž další ročník mezinárodní burzy sběratelů pivních tácků, etiket a dalších kuriozit. Na tuto akci se sjíždějí sběratelé doslova z celé Evropy, výjimkou však nejsou ani nadšenci z Ameriky. Burza se koná už od osmi hodin.

A od 10 hodin začíná v Plzni - Křimicích klání o titul O pejska roku, čili Puňťa Cup. Titul Voříšek roku je připraven pro toho nejhezčího pejska, bez omezení velikosti.

Život a portréty domorodých obyvatel Papuy - Nové Guineje, druhého největšího ostrova na světě, zachycují fotografie Jaroslava Klápštěho v Náprstkově muzeu v Praze. Exotiku vzdálené země, známé jako ostrov lidojedů, fotografoval v roce 1972.

Praha ještě jednou. Den otevřených dveří připravilo na neděli Rudolfinum. Od 10 do 16 hodin si budete moci prohlédnout tuto novorenesanční památku, například Dvořákovu, Sukovu a Kubelkovu síň, dvoranu, dirigentský a prezidentský salonek anebo Masarykovu pracovnu.

Letiště v Roudnici nad Labem bude v sobotu i v neděli od 11 do 17 hodin patřit už tradiční Memorial Air-show, která je největším leteckým dnem u nás. Jak dodává prezident roudnického aeroklubu Vlastimil Dvořák, letos se představí nejvíce historických letadel od konce druhé světové války.

Nebe a voda mají k sobě blízko. A první letní víkend je vodákům nakloněn příznivě. Vody je všude dost tam, kam se s pádlem v ruce v létě nejčastěji vydáváme. Více už Jaroslav Zvára.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme