O víkendu se znovu otevřou památkové objekty

Pokud vás neláká prohlídka hradů či zámků, pořad Týden končí, víkend začíná nabízí i řadu dalších zajímavých tipů na volné dny. Tradiční velikonoční výstavou zahajuje sezónu Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem. Osmé Šlitrovo jaro dnes začíná v Rychnově nad Kněžnou. Do Plzně pak jste zváni na Apriliádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památkové objekty, které byly přes zimu uzavřeny, se otevírají už tuto neděli - 1. dubna. Jen některé z desítek českých, moravských a slezských hradů a zámků budou přístupny už zítra. V dubnu jsou pro návštěvu památek vyhrazeny víkendy. V neděli se otevře také hrad Karlštejn, který byl tuto zimu výjimečně nepřístupný kvůli rekonstrukci.

Koncertem zahájí sezónu na zámku v Častolovicích u Hradce Králové. V sobotu od půl osmé večer budou znít skladby Bacha, Kociana, Smetany či Martinů.

Výstava věnovaná německému spisovateli a dramatikovi Reineru Mariovi Rilkemu začala v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Ústředním exponátem je rukopis Elegií z Duina, jeden z nejslavnějších Rilkeho lyrických cyklů. Ten doplňuje řada dopisů, knih a dokumentů dokreslujících básníkův život v období jeho pobytu na italském zámku Duino v letech 1911 a 1912.

Důležité a zajímavé momenty, které ovlivnily skladbu a vývoj jídelníčku obyvatel na území Moravy od pravěku do počátku 20. století, mapuje výstava v Dětském muzeu v Dietrichsteinském paláci v Brně. Historická část je doplněna kolekcí stolního a kuchyňského nádobí a náčiní.

V rámci projektu Alternativa pro Staré Střešovice můžete v této pražské čtvrti zažít příjemné chvíle. Například na zítřejší odpoledne je připravena dětská tvůrčí dílna. Po celou sobotu poběží pořad z cyklu Lidé kolem nás nazvaný Život ve starých Střešovicích..

V Rychnově nad Kněžnou dnes začíná 8. Šlitrovo jaro spojené s hudebním setkáním Swing meeting 2001. Největším magnetem bude podle pořadatele Jana Tydlitáta pořad Semafor A 40 stejnojmenného divadla, kterým soubor v loňském roce oslavil 40. narozeniny.

Pořad Semafor A 40 začne v rychnovském Pelclově divadle dnes v 19.30. V přísálí kina pak budou po celý víkend ke shlédnutí kresby Jiřího Šlitra.

Sezónu zahajuje v neděli také Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem na Nymbursku a to tradiční velikonoční výstavou. Jak nám řekl ředitel muzea Jan Vinduška, nová expozice bude rozmístěna ve všech chalupách a výstavních prostorách skanzenu.

Na expozici Jaro na vsi se můžete jít podívat do Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem.

Internet je fenoménem současnosti a nedílnou součástí naší budoucnosti. Řada z nás si život bez něj už ani nedovede představit. Ovšem jedné takové vize se můžete zúčastnit i vy. V neděli se v Praze na Letné totiž koná happening Den bez Internetu. Jeho náplň nám přiblížil jeden z organizátorů Miloš Čermák.

Také Český rozhlas 1 - Radiožurnál se v neděli k akci Den bez Internetu připojí. U stánku Radiožurnálu si budete moci přečíst bezinternetové on-line zpravodajství, poslechnout si nejmodernější způsob vysílání rozhlasu po bezinternetu a soutěžit o ceny v rychlosti načítání stránek. Více se o akci dozvíte na internetové adrese www.bezinternet.cz.

Zahájení turistické sezóny v Plzni je letos pojato dost netradičně. Svědčí o tom už jen název akce - Apriliáda. Začíná se v 10 hodin a končí až v 19. Jde o den plný aprílové zábavy a netradičních soutěží na největším náměstí západočeské metropole. V ten den bude také dostatek informací o tom, že Plzeň bude mít své metro. Více už Jana Mertová.

Apriliáda se koná v neděli na plzeňském hlavním náměstí.

A teď něco pro milovníky zvířat. Na výstavišti Černá louka v Ostravě se po oba víkendové dny koná 6. ročník Národní výstavy psů všech plemen. Pozvánku má Ivan Sekanina, Český rozhlas Ostrava.

Netradiční aprílovou výstavou zahájí o víkendu letošní sezónu blanenské muzeum. K vidění budou různé kuriozity, doplněné o popisky vztahující se k historii regionu. Součástí expozice je například kopie jedné strany vzácné knihy ze 14. století. Přiložený překlad uvádí, že v knize se píše o přistání mimozemšťanů u Černé Hory na Blanensku.

Veškeré zbraně ze sbírek Muzea Těšínska jsou k vidění v Památníku životické tragédie v Havířově na Karvinsku. Nejstarší vystavená zbraň je ze 17. století. Návštěvníci havířovské výstavní síně mohou zhlédnout šavle, meče, kordy, ale také vojenské i lovecké pušky a pistole.

Na 150 loutek z doby od poloviny 19. století po současnost představuje výstava ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Má název Kašpárek hledá dědečka. Představuje totiž také předky, potomky a zahraniční příbuzné této oblíbené figurky.

Už tuto sobotu začínají v centru Prahy tradiční velikonoční trhy. Stánky najdete na Staroměstském i na Václavském náměstí. Součástí trhů budou také různé kulturní akce. Své umění předvedou malíři kraslic a výrobci pomlázek, děti si budou moci prohlédnout živá zvířata.

Tradiční velikonoční kraslice a ukázky technik jejich zdobení jsou k vidění na výstavě v předsálí Městského kina v Kraslicích na Karlovarsku. Zájemci také mohou absolvovat rychlokurs zdobení vajec. Výstava je otevřena do jen neděle.

Definitivní konce zimy ohlásila zatím jen Šumava. Na dalších horách se stále ještě najdou střediska, kde jsou podmínky pro jarní lyžování dobré. Více Jaroslav Zvára

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme