O víkendu si můžete "zaslámovat"

Máme pro vás také pozvánku na kultovní rockový festival "Trutnov Open Air Music Festival" nebo na rekonstrukci svatby Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic. Vyznavače cykloturistiky pak zveme k projížďce po jihomoravských vinařských stezkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes úderem 14. hodiny začíná už 11. ročník známého kultovního rockového festivalu "Trutnov Open Air Music Festival". Kromě jiných kapel se představí například Žlutý pes, Zuzana Navarová, Petr Váša, Václav Koubek, Rokec Ivo Pešáka a Jana Kratochvílová. Podle organizátora Martina Věcheta je ale daleko důležitější samotný moment setkání, který festival umožní.

Trutnovský rockový festival začíná dnes ve 14 hodin a potrvá až do neděle.

Nemáte co o víkendu dělat? Dejte se na slámování - tedy tvoření různých objektů ze slámy. Slámování se o víkendu koná na nádvoří zámku v Červené Řečici u Pelhřimova. Zeptali jsme se proto jedné z organizátorek - Vlaďky Trčkové, kdo všechno se může akce zúčastnit.

Slámování začíná v sobotu dopoledne na nádvoří zámku v Červené Řečici u Pelhřimova, v neděli je pak vernisáž výstavy vyrobených slaměných objektů.

Ukázky praní v dřevěných nádobách za pomoci rozpálených kamenů uvidí v sobotu dopoledne návštěvníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Akce přiblíží, jak se pralo na valše mýdlem, máchalo, tlouklo a bílilo na trávníku a na závěr hladilo skleněnými hladítky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také pomůcky užívané při praní a různé typy pracích strojů.

Folklórní program, výstavy a průvod v krojích nabídnou o víkendu tradiční Šlapanické slavnosti, které se po devětašedesáté konají ve Šlapanicích na Brněnsku. Diváky určitě přiláká nedělní krojovaný průvod. Poté celá akce vyvrcholí folklórním programem v tamním parku.

Jste-li příznivci malých opeřenců - tedy andulek, určitě se vydáte do Kyjova. V budově tamní střední zdravotnické školy se tam o víkendu koná jejich výstava. Měli by se představit naší nejlepší chovatelé a také exotičtí ptáci místních chovatelů.

Více než tisícikilometrová síť turistických cyklotras začala letos na jaře vyrůstat na jižní Moravě. Dnes je takzvaných "Moravských vinařských stezek" zprovozněno, vyznačeno a v mapách zaneseno už na 400 kilometrů. A jak dodává Hana Ondryášová z Českého rozhlasu Brno, trasy vedou po jihomoravských vinicích i tamních četných historických památkách.

Kdo by neměl rád zvířata. Do našich životů přinášejí poznání i uklidnění. Ne každý má to štěstí mít ale nějakého domácího mazlíčka. Pokud si teď položíte otázku "co s tím?" - my vám poradíme. Vydejte se do brněnské zoologické zahrady, kde mají dětský koutek. Co to je, nám řekl mluvčí brněnské zoo Petr Urbánek.

Bechyně na Táborsku se zítra stane svědkem okázalé svatby Petra Voka z Rožmberka a jeho snoubenky, Kateřiny z Ludanic. Rekonstrukce svatebního obřadu, který se odehrál roku 1580, se v poledne uskuteční v zámeckém parku jako hlavní bod celodenní renesanční slavnosti. Svatbě obou šlechticů bude předcházet historický průvod městem v kostýmech, odpoledne se bude v zámeckém parku podávat svatební hostina. Během hodování vystoupí i šermíři, kejklíři, herci, hudebníci a tanečníci.

Domácnost našich babiček a životní styl minulých století ukazuje výstava v prostorách Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích. Můžete třeba vidět petrolejové lampy, pračky a také zařízení na výrobu másla. Mezi nejzajímavější exponáty patří vůbec první vyrobená televize.

Den plný Mexika můžete prožít také zítra ve Westernovém městečku Šiklův Mlýn ve Zvoli nad Pernštejnem. Po celý den tam budou probíhat soutěže inspirované touto středoamerickou zemí - například hod kukuřicí na cíl, chytání dýně do lasa a další.

Informace pro vodáky. Horké a slunečné počasí doslova vysává vodu z koryt řek. Všechny velké vodáky vyhledávané řeky jsou sice splavné, je však nutno počítat s častějšími mělčinami. Více Jaroslav Zvára.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme