O víkendu slavnosti ve Stříbře i Vrbně pod Pradědem

Odborníci tvrdí, že v těchto dnech roste v lesích a parcích podstatně více hub než loni v tuto dobu. Ačkoli ani teď jich není hodně, trpěliví houbaři naleznou jarní i letní druhy. Ovšem ne každý má ten dar trpělivosti. Stejně je to i s víkendovými tipy. Jestliže byste si rádi vyrazili někam za kulturou či zábavou, ale nemáte chuť hledat v programech, tak jste na správné adrese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes a zítra pořádá město Stříbro na Tachovsku v západních Čechách už druhé městské slavnosti, tentokrát s názvem "Hry neznají hranice ani věk". Pořadatelé slibují dva dny plné pohody, dobré nálady a zajímavých akcí. Iva Hosmanová doplňuje, že program začíná už dnes v podvečer. To bude slavnostně odhalen objekt znázorňující zeměkouli.

Připraveno je i mezinárodní soutěžní klání. To začíná v 15 hodin a při plnění sportovně hravých disciplín se utkají družstva Stříbra a partnerského bavorského města Wohnstrauss. Městské slavnosti Stříbro 2001 zakončí zítra ve 23 hodin ohňová show.

A městské slavnosti ještě jednou - tentokrát v podhorském městečku Vrbno pod Pradědem na Bruntálsku, kam se každý rok sjíždějí návštěvníci nejen z blízkého okolí. Jak dodává Ivana Šuláková z ostravského studia Českého rozhlasu, dvoudenní program se odehrává především v areálu zámečku Groman a startuje už zítra ráno.

Také Litovel připravila na víkend velké městské slavnosti. Ty vycházejí z bohaté historie královského města, zvaného také hanácké Benátky. Připraveno je 15 zastavení, na kterých vám dobově oblečení průvodci přiblíží jednotlivé historické epochy.

Plzeňské historické centrum o víkendu opět ožívá velkolepým návratem dobových událostí. Západočeská metropole se už dnes odpoledne noří do rytířských soubojů, zvuků středověkých bubnů a třesku zbraní, do vystoupení kejklířů a tance krásných žen.

Zaručeně pravý drak a další pohádkové bytosti čekají na děti v areálu lesoparku Na Cibulkách v Praze 5 a to poblíž romantické vyhlídkově věže. Po oba dny od 10 do 19 hodin se tam bude konat program plný her, soutěží, divadelních, tanečních a šermířských a dalších vystoupení.

Nevšední ztvárnění porcelánových konvic představuje nově otevřená galerie Thun v Lesově na Karlovarsku, kde vystavuje 11 domácích i zahraničních výtvarníků. Galerie vznikla na místě administrativní budovy výtvarného studia, z jehož dílny 45 let vycházejí návrhy servisů pro karlovarské porcelánky.

Víte, jak vypadala domácnost a především kuchyně našich babiček. Jaké zařízení měly, jaké přístroje byly tehdy moderní? Pokud byste rádi našli odpověď na tuto otázku, tak my vám poradíme, kam si pro odpověď zajít - do Břeclavského muzea. Jak dodává jeho ředitelka Evženie Klanicová, návštěvníky může expozice zaujmout především širokou škálou a velkým množstvím domácích spotřebičů z dob našich prababiček a pradědečků.

Výstava v břeclavském muzeu skončí 9. září. A my se za malou chvíli vydáme na běžkách po dlažbě mělnického náměstí. Jak je to možné? Poslouchejte Dopolední Radiožurnál i za chvíli.

Základní znaky barokního umění jsou vyjmenovány v mnoha encyklopediích. Ovšem pod slovy jako dynamismus, exprese, emotivnost či okázalost si nedokážeme představit bohatost vztahů, které barokní kultura, věda i vnitřní život barokního člověka vytvářejí. A proto doporučuje Simona Juračková novou expozici Moravské galerie Brno.

Expozici "Speculare - dívej se, zpytuj" najdete v Moravské galerii v Brně. Já už jen dodám, že dárkem pro rodiče je víkendový volný vstup.

Festival národopisných souborů Opavského Slezska se v neděli od 15 hodin koná v budově Slezského divadla v Opavě. Vystoupí 4 cimbálovky, 3 dětské a 5 dospělých národopisných souborů. Z Bystřice pod Hostýnem přijede valašský soubor Rusava.

Pokud chcete zažít noční atmosféru na zámku, vydejte se do Ploskovic. V sobotu večer vás provedou zámeckými interiéry, kde uvidíte scénky ze života šlechty. Samozřejmě nebudou chybět ani strašidla.

"Hudba bez hranic" je název etnofestivalu, jehož druhý ročník se o víkendu koná v areálu zámku ve Valticích na jižní Moravě. Znít budou takové proudy jako latina a černošské rytmy, rock, jarmareční popěvky, námořnické písně a další.

Pohledy na antickou kulturu jsou námětem výstavy v Domě umění v Ostravě. Expozice byla sestavena ze sbírkového fondu ostravské galerie výtvarného umění. Představuje ztvárnění antické tematiky od dob manýrismu, tedy přelomu 16. a 17. století, až po 20. století.

Je-li vám líto, že nemůžete v tuto skoro letní dobu na lyže, mám pro vás radostnou zprávu. Když se vydáte v sobotu do Mělníka, čeká tam na vás 8. ročník závodu na běžkách "Mělnická Jizerská Padesátka". Jak nám řekl jeden z organizátorů Libor Havlát, jedná o recesistický závod, který se jede zásadně v létě v zimní výstroji a výzbroji a to po dlažbě mělnického náměstí.

Chcete-li o víkendu zažít něco nevšedního - vydejte se na vodu. Podmínky na vodácky vyhledávaných českých řekách jsou a budou příznivé, jak doloží Jaroslav Zvára. Stačí tedy jen vybrat kam...

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme