O víkendu slavnosti ve Stříbře i Vrbně pod Pradědem

Odborníci tvrdí, že v těchto dnech roste v lesích a parcích podstatně více hub než loni v tuto dobu. Ačkoli ani teď jich není hodně, trpěliví houbaři naleznou jarní i letní druhy. Ovšem ne každý má ten dar trpělivosti. Stejně je to i s víkendovými tipy. Jestliže byste si rádi vyrazili někam za kulturou či zábavou, ale nemáte chuť hledat v programech, tak jste na správné adrese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes a zítra pořádá město Stříbro na Tachovsku v západních Čechách už druhé městské slavnosti, tentokrát s názvem "Hry neznají hranice ani věk". Pořadatelé slibují dva dny plné pohody, dobré nálady a zajímavých akcí. Iva Hosmanová doplňuje, že program začíná už dnes v podvečer. To bude slavnostně odhalen objekt znázorňující zeměkouli.

Připraveno je i mezinárodní soutěžní klání. To začíná v 15 hodin a při plnění sportovně hravých disciplín se utkají družstva Stříbra a partnerského bavorského města Wohnstrauss. Městské slavnosti Stříbro 2001 zakončí zítra ve 23 hodin ohňová show.

A městské slavnosti ještě jednou - tentokrát v podhorském městečku Vrbno pod Pradědem na Bruntálsku, kam se každý rok sjíždějí návštěvníci nejen z blízkého okolí. Jak dodává Ivana Šuláková z ostravského studia Českého rozhlasu, dvoudenní program se odehrává především v areálu zámečku Groman a startuje už zítra ráno.

Také Litovel připravila na víkend velké městské slavnosti. Ty vycházejí z bohaté historie královského města, zvaného také hanácké Benátky. Připraveno je 15 zastavení, na kterých vám dobově oblečení průvodci přiblíží jednotlivé historické epochy.

Plzeňské historické centrum o víkendu opět ožívá velkolepým návratem dobových událostí. Západočeská metropole se už dnes odpoledne noří do rytířských soubojů, zvuků středověkých bubnů a třesku zbraní, do vystoupení kejklířů a tance krásných žen.

Zaručeně pravý drak a další pohádkové bytosti čekají na děti v areálu lesoparku Na Cibulkách v Praze 5 a to poblíž romantické vyhlídkově věže. Po oba dny od 10 do 19 hodin se tam bude konat program plný her, soutěží, divadelních, tanečních a šermířských a dalších vystoupení.

Nevšední ztvárnění porcelánových konvic představuje nově otevřená galerie Thun v Lesově na Karlovarsku, kde vystavuje 11 domácích i zahraničních výtvarníků. Galerie vznikla na místě administrativní budovy výtvarného studia, z jehož dílny 45 let vycházejí návrhy servisů pro karlovarské porcelánky.

Víte, jak vypadala domácnost a především kuchyně našich babiček. Jaké zařízení měly, jaké přístroje byly tehdy moderní? Pokud byste rádi našli odpověď na tuto otázku, tak my vám poradíme, kam si pro odpověď zajít - do Břeclavského muzea. Jak dodává jeho ředitelka Evženie Klanicová, návštěvníky může expozice zaujmout především širokou škálou a velkým množstvím domácích spotřebičů z dob našich prababiček a pradědečků.

Výstava v břeclavském muzeu skončí 9. září. A my se za malou chvíli vydáme na běžkách po dlažbě mělnického náměstí. Jak je to možné? Poslouchejte Dopolední Radiožurnál i za chvíli.

Základní znaky barokního umění jsou vyjmenovány v mnoha encyklopediích. Ovšem pod slovy jako dynamismus, exprese, emotivnost či okázalost si nedokážeme představit bohatost vztahů, které barokní kultura, věda i vnitřní život barokního člověka vytvářejí. A proto doporučuje Simona Juračková novou expozici Moravské galerie Brno.

Expozici "Speculare - dívej se, zpytuj" najdete v Moravské galerii v Brně. Já už jen dodám, že dárkem pro rodiče je víkendový volný vstup.

Festival národopisných souborů Opavského Slezska se v neděli od 15 hodin koná v budově Slezského divadla v Opavě. Vystoupí 4 cimbálovky, 3 dětské a 5 dospělých národopisných souborů. Z Bystřice pod Hostýnem přijede valašský soubor Rusava.

Pokud chcete zažít noční atmosféru na zámku, vydejte se do Ploskovic. V sobotu večer vás provedou zámeckými interiéry, kde uvidíte scénky ze života šlechty. Samozřejmě nebudou chybět ani strašidla.

"Hudba bez hranic" je název etnofestivalu, jehož druhý ročník se o víkendu koná v areálu zámku ve Valticích na jižní Moravě. Znít budou takové proudy jako latina a černošské rytmy, rock, jarmareční popěvky, námořnické písně a další.

Pohledy na antickou kulturu jsou námětem výstavy v Domě umění v Ostravě. Expozice byla sestavena ze sbírkového fondu ostravské galerie výtvarného umění. Představuje ztvárnění antické tematiky od dob manýrismu, tedy přelomu 16. a 17. století, až po 20. století.

Je-li vám líto, že nemůžete v tuto skoro letní dobu na lyže, mám pro vás radostnou zprávu. Když se vydáte v sobotu do Mělníka, čeká tam na vás 8. ročník závodu na běžkách "Mělnická Jizerská Padesátka". Jak nám řekl jeden z organizátorů Libor Havlát, jedná o recesistický závod, který se jede zásadně v létě v zimní výstroji a výzbroji a to po dlažbě mělnického náměstí.

Chcete-li o víkendu zažít něco nevšedního - vydejte se na vodu. Podmínky na vodácky vyhledávaných českých řekách jsou a budou příznivé, jak doloží Jaroslav Zvára. Stačí tedy jen vybrat kam...

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme