O víkendu třeba na dobré blues do Šumperku

Víte, že pražské Divadlo v Dlouhé slaví pětileté výročí? Zajímá vás víkendový program šumperského mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive? Nebo se v nadcházejících dvou dnech chystáte na výlet do Českého Krumlova a chtěli byste si zážitek z historického města zpestřit zajímavou výstavou? Tyto a další tipy má pro vás magazín Radiožurnálu Víkend začíná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncert | Foto: Jan Rosenauer

Pražské Divadlo v Dlouhé má na dnešní večer pro své diváky připraveno překvapení v podobě oslav svého pětiletého výročí. V pořadu Best of Dlouhá se na jevišti vystřídají postavy z těch nejúspěšnějších inscenací souboru. A protože už jaksi samozřejmě patří do představení v Dlouhé dobrá muzika, zazní také řada písniček. A co k půlkulatému výročí souboru říká režisérka Hana Burešová?

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Burešová: Pět let Divadla v Dlouhé

Oslavy pětiletého výročí Divadla v Dlouhé jsou spojeny s vydáním kompaktního disku Krátké písně z Dlouhé a publikace s názvem Prvních pět let.

V Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově otevřeli několik nových sezónních výstav. Jednou z nich je expozice děl textilní výtvarnice a scénografky světového renomé Jagody Buič. Ředitelka krumlovského centra Hana Jirmusová o ní říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kuchtová: Výstava Jagody Buič

Karlovarské knihkupectví Dino přivítá zítra v 17 hodin čtenáře Edy Kriseové. Autorka tam bude předčítat ze svého románu Kočičí životykterý se z velké části odehrává právě v Karlových Varech. Na své si samozřejmě přijdou také lovci autogramů.

Městské divadlo v Brně připravilo na zítřejší večer českou premiéru hry francouzského dramatika Georgese Feydeaua Manželství na druhou s podtitulem Barillonova svatba. Režisérem inscenace je Slovinec Janez Starina. Začátek představení je v 19 hodin a 30 minut.

Když o víkendu vyrazíte na Šumavu, nemusíte to nutně být jenom za vycházkami či lyžováním. Na úpatí šumavských kopců totiž leží nevelké městečko Hartmanice. Zdejší obec nabízí veškeré možnosti občerstvení, takže hladem a žízní rozhodně trpět nebudete. A jenom co byste kamenem dohodili, dojedete do osady Dobrá Voda. Nejlépe se tam dostanete ve směru na Sušici a dále pak na Kašperské Hory. Nejpříhodnější je samozřejmě cesta autem, ale schůdná je i trasa autobusem. To však není ten pravý důvod, proč byste měli do Hartmanic zavítat.

V Plzni si můžete zajít na novou zajímavou výstavu s názvem papírové peníze před sto lety a dnes. Západočeské muzeum ji uspořádalo ve vstupních prostorách ČSOB na Americké třídě. Výstava se koná u příležitosti zavádění společné evropské měny euro. Více Karel Vovesný.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Vovesný: Výstava peněz

V pražské Viole zítra vystoupí činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy s úspěšnou inscenací hry Kodaň. Toto drama uvedli v Liberci před rokem v české premiéře a setkalo se s nemalým úspěchem jak u kritiky, tak u publika. Režisérkou představení je Lída Engeleová. Liberečtí chtějí toto představení věnovat především studentům jako dárek k zítřejšímu svátku.

Nedaleko Plzně, pouhých 10 kilometrů směrem na sever, je druhý nejstarší loutkářský amatérský soubor v západních Čechách - Loutkové divadlo v Třemošné. Vzniklo brzy po první světové válce - již v roce 1921. U jeho zrodu stál sám profesor Skupa, který několikrát navštívil Třemošnou, aby poradil nadšené skupině třemošenských učitelů s výběrem her, přednesem, ale i s pohybem loutek. Na oslavu svých 80. narozenin připravili loutkoherci 17. listopadu sobotu plnou her a radosti v domě dětí Kamarád v Třemošné. Už v devět hodin bude zahájena výstava loutek, poté budou až do večera následovat samé pohádky.

Pražské Dejvické divadlo chystá na tuto neděli slavnostní znovuotevření. Rozsáhlá rekonstrukce vyšla vstříc diváků i účinkujícím a velmi znatelně rozšířila prostory oblíbené pražské scény. Jako součást večera nabídne tamní soubor svým diváků úspěšnou inscenaci Oblomov s Ivanem Trojanem v hlavní roli.

V Šumperku probíhá už 6. ročník mezinárodního festivalu Blues Alive. Letošní přehlídka přináší blues i do dalších měst. Hraje se například i v sousedním Jeseníku, v polské Nyse a v neděli v mírovské věznici. Podle ředitele festivalu Vladimíra Rybičky zůstává struktura programu Blues Alive v podstatě zachována.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Rybička: Festival Blues Alive

Pokud se na Blues Alive teprve chystáte, pak nevětší šanci máte dostat se ještě na dnešní program v hlavním sále šumperského Kulturního domu.

Pěkný víkend přejí autor tipů Jaroslav Doleček.

Jaroslav Doleček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme