O víkendu třeba na dobré blues do Šumperku

Víte, že pražské Divadlo v Dlouhé slaví pětileté výročí? Zajímá vás víkendový program šumperského mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive? Nebo se v nadcházejících dvou dnech chystáte na výlet do Českého Krumlova a chtěli byste si zážitek z historického města zpestřit zajímavou výstavou? Tyto a další tipy má pro vás magazín Radiožurnálu Víkend začíná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncert

koncert | Foto: Jan Rosenauer

Pražské Divadlo v Dlouhé má na dnešní večer pro své diváky připraveno překvapení v podobě oslav svého pětiletého výročí. V pořadu Best of Dlouhá se na jevišti vystřídají postavy z těch nejúspěšnějších inscenací souboru. A protože už jaksi samozřejmě patří do představení v Dlouhé dobrá muzika, zazní také řada písniček. A co k půlkulatému výročí souboru říká režisérka Hana Burešová?

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Burešová: Pět let Divadla v Dlouhé

Oslavy pětiletého výročí Divadla v Dlouhé jsou spojeny s vydáním kompaktního disku Krátké písně z Dlouhé a publikace s názvem Prvních pět let.

V Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově otevřeli několik nových sezónních výstav. Jednou z nich je expozice děl textilní výtvarnice a scénografky světového renomé Jagody Buič. Ředitelka krumlovského centra Hana Jirmusová o ní říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kuchtová: Výstava Jagody Buič

Karlovarské knihkupectví Dino přivítá zítra v 17 hodin čtenáře Edy Kriseové. Autorka tam bude předčítat ze svého románu Kočičí životykterý se z velké části odehrává právě v Karlových Varech. Na své si samozřejmě přijdou také lovci autogramů.

Městské divadlo v Brně připravilo na zítřejší večer českou premiéru hry francouzského dramatika Georgese Feydeaua Manželství na druhou s podtitulem Barillonova svatba. Režisérem inscenace je Slovinec Janez Starina. Začátek představení je v 19 hodin a 30 minut.

Když o víkendu vyrazíte na Šumavu, nemusíte to nutně být jenom za vycházkami či lyžováním. Na úpatí šumavských kopců totiž leží nevelké městečko Hartmanice. Zdejší obec nabízí veškeré možnosti občerstvení, takže hladem a žízní rozhodně trpět nebudete. A jenom co byste kamenem dohodili, dojedete do osady Dobrá Voda. Nejlépe se tam dostanete ve směru na Sušici a dále pak na Kašperské Hory. Nejpříhodnější je samozřejmě cesta autem, ale schůdná je i trasa autobusem. To však není ten pravý důvod, proč byste měli do Hartmanic zavítat.

V Plzni si můžete zajít na novou zajímavou výstavu s názvem papírové peníze před sto lety a dnes. Západočeské muzeum ji uspořádalo ve vstupních prostorách ČSOB na Americké třídě. Výstava se koná u příležitosti zavádění společné evropské měny euro. Více Karel Vovesný.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Vovesný: Výstava peněz

V pražské Viole zítra vystoupí činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy s úspěšnou inscenací hry Kodaň. Toto drama uvedli v Liberci před rokem v české premiéře a setkalo se s nemalým úspěchem jak u kritiky, tak u publika. Režisérkou představení je Lída Engeleová. Liberečtí chtějí toto představení věnovat především studentům jako dárek k zítřejšímu svátku.

Nedaleko Plzně, pouhých 10 kilometrů směrem na sever, je druhý nejstarší loutkářský amatérský soubor v západních Čechách - Loutkové divadlo v Třemošné. Vzniklo brzy po první světové válce - již v roce 1921. U jeho zrodu stál sám profesor Skupa, který několikrát navštívil Třemošnou, aby poradil nadšené skupině třemošenských učitelů s výběrem her, přednesem, ale i s pohybem loutek. Na oslavu svých 80. narozenin připravili loutkoherci 17. listopadu sobotu plnou her a radosti v domě dětí Kamarád v Třemošné. Už v devět hodin bude zahájena výstava loutek, poté budou až do večera následovat samé pohádky.

Pražské Dejvické divadlo chystá na tuto neděli slavnostní znovuotevření. Rozsáhlá rekonstrukce vyšla vstříc diváků i účinkujícím a velmi znatelně rozšířila prostory oblíbené pražské scény. Jako součást večera nabídne tamní soubor svým diváků úspěšnou inscenaci Oblomov s Ivanem Trojanem v hlavní roli.

V Šumperku probíhá už 6. ročník mezinárodního festivalu Blues Alive. Letošní přehlídka přináší blues i do dalších měst. Hraje se například i v sousedním Jeseníku, v polské Nyse a v neděli v mírovské věznici. Podle ředitele festivalu Vladimíra Rybičky zůstává struktura programu Blues Alive v podstatě zachována.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Rybička: Festival Blues Alive

Pokud se na Blues Alive teprve chystáte, pak nevětší šanci máte dostat se ještě na dnešní program v hlavním sále šumperského Kulturního domu.

Pěkný víkend přejí autor tipů Jaroslav Doleček.

Jaroslav Doleček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme