O víkendu třeba na drakiádu

Slunečné podzimní počasí doslova vyzývá na výlet - můžete se vydat třeba na horu Plešivec, kterou najdete v Brdech. V jakých kategoriích budou soutěžit létající draci v Olšanech na Vyškovsku? Co to je Přerovský uličník? Odpověď na tyto otázky a řadu dalších tipů na sobotu a neděli najdete v pravidelném pořadu pátečního Dopoledního Radiožurnálu "Víkend začíná".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malé i velké obdivovatele létajících draků přivítá v neděli farma Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku. Už tradiční podzimní akci předchází o den dříve show k ukončení modelářské sezóny na letišti ve Vyškově. Tam budou k vidění například ukázky letu Codyho draků, používaných za první světové války jako pozorovatelny. A jak dodává jeden z organizátorů Luděk Horáček, v neděli pak v 11 hodin začíná na Farmě Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku samotná soutěž draků.

A samotný valašský král - Bolek Polívka - pak v Olšanech na Vyškovsku předá vítězům zasloužené ceny. To by mělo být v neděli kolem 16té hodiny.

Muzeum lidové architektury v Zubrnicích u Ústí nad Labem je známo především domky z oblasti Českého středohoří. Skanzen však o víkendu nabízí akci nazvanou "Podzim na vesnici". O co se jedná, řekl Radiožurnálu Tomáš Brož z Památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Muzeum lidové kultury v Zubrnicích najdete asi 17 kilometrů od Ústí nad Labem směrem na Úštěk.

Zítřek patří na výstavě Deset století architektury, kterou najdete na Pražském hradě, Dnu Českého rozhlasu. Budete mít možnost zhlédnout v jednotlivých expozicích vystoupení žesťového kvintetu "Czech Radio Brass" tvořeného členy SOČRu a Dětského pěveckého sboru pod vedením sbormistryně Blanky Kulínské. Představení se budou konat od 13. hodiny vždy v celou.

Egyptské umění a historii starého Egypta přibližuje expozice v Muzeu Kroměřížska. Najdete tam například unikátní ukázky kultovních předmětů, jako jsou fragmenty malovaných rakví a kartonáží, části mumií lidí, mumifikovaná posvátná zvířata, sošky, šperky i amulety a další věci ze staroegyptských hrobek.

Světové jazzové hvězdy se podařilo přilákat pořadatelům na 18. ročník Československého jazzového festivalu v Městském domě v Přerově. Mezi největší lákadla řadí pořadatelé například amerického kytaristu českého původu Rudyho Linku nebo amerického tenorsaxofonistu Johnnyho Griffina. Na své si přijdou i obdivovatelé domácí scény. Po každém koncertu má být v předsálí městského domu jam session.

Sedmnáct kapel se představí dnes a zítra návštěvníkům kolínského festivalu Natruc, který je poslední letošní českou hudební přehlídkou pod širým nebem. Výtěžek koncertu chtějí organizátoři věnovat nově vznikajícímu divadlu "210 metrů nad mořem", které má scénu v suterénu kostela na Husově náměstí v Kolíně.

Podzimní sluníčko doslova vybízí k vycházce do přírody. Hora Plešivec je poslední anebo první - záleží na tom, z které strany se díváte - v řadě části Brd zvané Hřebeny. Jak dodává náš spolupracovník Zdeněk Hejkrlík, i když jde o místo zajímavé a krásné v kterémkoliv ročním období, teď je ten správný čas k jeho návštěvě.

Na horu Plešivec v Brdech vás lákal Zdeněk Hejkrlík.

S podzimem nastává opět sezóna různých soutěží krásy. Královnu českých věnných měst zvolí zítra večer porota ve Dvoře Králové nad Labem. Stane se tak už podruhé a podle tajemníka královédvorského městského úřadu Miroslava Kadlčíka nepůjde pouze o tuctovou akci.

Druhý ročník volby královny věnných měst se uskuteční zítra v 19.30 v Hankově domě ve Dvoře Králové nad Labem.

Život ve vnitrozemí indonéského ostrova Borneo, kde ještě žijí lovci lebek - Dajaci, popisuje expozice Náprstkova muzea v Praze. Sochy a předměty denní potřeby jsou vystaveny ve stylizovaném dlouhém domu, který je typickým obydlím dajackých kmenů. Vše doplňuje autentická hudba a zvuky.

Řadu zajímavostí o historii Země a období třetihor nabízí výstava nazvaná Zkamenělé moře. Expozici sestavenou ze zkamenělin ryb a dalších živočichů najdete v Muzeu Třineckých železáren a města v Třinci na Frýdeckomístecku. K nejzajímavějším kouskům patří replika čelisti žraloka, který byl obávaným dravcem třetihorního moře. Jeho délka se odhaduje na více než 20 metrů.

Příjemný odpočinek nabídne výstava obrazů a plastik Lenky Uchytilové nazvané Hledání. Najdete ji v na Novoměstské radnici v Praze 2. Nosným nábojem je hluboký a optimistický vztah k přírodě a lidem. Obrazy i trojrozměrné objekty podněcují diváka k zamyšlení a k hledání harmonie s přírodou.

Letošní poslední zápas sehrají v sobotu hráči 1. FC Radiožurnál, a to na turnaji Hořovice Cup na městském stadionu v Hořovicích u Berouna. Na fotbalovém trávníku se v dresu týmu naší stanice objeví například herci Martin Dejdar, Pavel Nový, Ivan Trojan anebo bývalí fotbaloví reprezentanti Karol Dobiáš či Václav Němeček. Výkop zápasu je zítra o půl desáté.

Neobvyklý projekt s poněkud zavádějícím názvem "Přerovský uličník" připravili studenti přerovského gymnázia Jakuba Škody ve spolupráci s Okresním archívem a za podpory tamního filmového klubu. Až do 5.listopadu tak můžete v prostorách kina Hvězda v Přerově zhlédnout stejnojmennou výstavu. Více nám o ní řekl ředitel archívu Jiří Lapáček.

Vodácká sezóna v polovině října končí. Znamená to, že i pravidelné informace o stavu našich toků z tipů na víkend na čas zmizí. V tomto roce o vodě naposled informuje o situaci na našich tocích Jaroslav Zvára.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme