O víkendu třeba na Febiofest

Čtvrtý pracovní týden letošního roku končí a tak za vámi opět přicházíme s celou řadou tipů na nadcházející volné dny. Tentokrát vás pozveme na filmovou přehlídku Febiofest, na tradiční masopustní oslavy na Veselém Kopci u Chrudimi nebo na Purkmistrovský ples, který připravil pražský Spolek kejklířů a šemířů Gloriet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Febiofest 2002

Více než 500 titulů z 55 zemí nabídne filmovým fanouškům 9.ročník přehlídky Febiofest, který začal ve čtvrtek večer v multikině Slovanský dům v Praze českou premiérou americko-španělského snímku Ti druzí s Nicole Kidmanovou v hlavní roli. Největší porce filmových lahůdek připadne jako obvykle na Prahu, kde se bude promítat také v Mětské knihovně, v kinech Evald a Konvikt a v Muzeu policie na Karlově. Do 1.února, kdy pražská část Febiofestu končí, je připraveno rekordních 530 představení. Pak bude festival pokračovat v dalších 18 českých a slovenských městech. Čím bude letošní ročník výjimečný, prozradila Radiožurnálu filmová a televizní publicistka Mirka Spáčilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Spáčilová o Febiofestu

Snímky velehor, jejichž autorem je známý český horolezec a fotograf Ladislav Kamarád, si můžete v sobotu i v neděli prohlédnout v ambitu františkánského kláštera na pražském Jungmannově náměstí. Prostřednictvím padesátky fotografií poznáte místa, která navštívil v uplynulých osmi letech. Vedle pohledů na himálajské vrcholy na vás čekají i fotografie z Argentiny, Chile, Peru, Mexika a Maroka. Ladislav Kamarád je podle organizátorů výstavy jediným fotografem na světě, jemuž se s kompletním fotografickým vybavením podařilo bez kyslíku zdolat osmitisícové vrcholy.

Premiéru druhého dílu muzikálu Jeptišky uvede o víkendu brněnské G-studio. Pokračování úspěšného představení má podtitul Únik před záhadnými františkánkami a s humornou nadsázkou líčí příhody pětice řádových sester, které se snaží zmařit plány dvou františkánek - ty se snaží dostat do jejich kláštera a získat tam miliónovou výhru od sestry Marie Amnézie. Režisérem představení je Karol Spišák a v hlavních rolích uvidíte Petru Jungmannovou, Janu Gazdíkovou a Janu Musilovou. Stojí za to připomenout, že první díl muzikálu Jeptišky shlédlo za dva roky na 40 000 diváků.

Zítra v 10 hodin dopoledne začíná v pražské Malostranské besedě Purkmistrovský ples, který společně připravily Spolek kejklířů a šermířů Gloriet a taneční skupina Aldebaran. Součástí karnevalu, který se koná už po desáté, budou také ukázky historického šermu.

Výstava smaltovaných obrazů a šperků čeká o víkendu na všechny zájemce v galerii Výtvarného centra Chagall v Brušperku na Frýdeckomístecku. Expozice představuje abstraktní obrazy Petra Bednáře a Evy Kučerové a smaltované šperky Barbary Baumrukové. Vedle frýdeckomísteckých umělců se jako host představí rakouská výtvarnice Veronika Zehetbauerová. Technologie smaltu má v oblasti Beskyd dlouholetou tradici - vyrábělo se tu totiž smaltované nádobí a kovový nábytek zdobený smaltem. Výstava nazvaná Smalt Art potrvá až do 6.března.

A teď vás pozveme ještě na jednu zajímavou výstavu. Ta probíhá v Galerii Sklep v Hranicích na Moravě a představuje zajímavé ukázky výtvarných prací s různými textilními materiály. Více o ní řekla Janě Zemkové galeristka Patricie Juračková.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Juračková: Textilní díla

Ve výstavní síni Slovenského institutu v Praze je od včerejška k vidění výstava předního slovenského scénografa Aleše Votavy, který nás předčasně opustil v loňském roce. Jak nám prozradila ředitelka Slovenského insitutu L´ubica Krénová, jde o první ucelenejší expozici z díla tohoto osobitého výtvarníka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ĺ.Krénová: Expozice A.Votavy

Výstavu z díla Aleše Votavy si můžete prohlédnout ve výstavní síni Slovenského insitutu v Praze. A teď už jsou připraveny další zajímavé pozvánky.

Druhou reprízu autorského představení mladého herce Vojtěcha Švejdy uvede dnes večer pražské divadlo Alfred. Projekt, nazvaný Bliss, je podle Švejdových slov pojato jako komiksová klauniáda. Vypráví o životě snílka, který je na jednu stranu geniální, ale občas se chová jako malé dítě. Žije osamoceně v posledním patře věžáku, kde se oddává romantickému snění, ale jeho největším přáním je vrátit se do normálního života. Představení vychází z tradic klauniády a pantomimy a jeho zvukovou stránku dotváří doprovod kontrabasu a klarinetu, který vstupuje do děje a posouvá jej dál. Vojtěch Švejda není v tomto oboru nováčkem - absolvoval katedru komediálního divadla na Hudební akademii múzických umění u Borise Hybnera a spolupracuje s experimentálními divadelními soubory Jednotka a Krepsko.

Výstavu děl na téma erotika pro vás připravila Galerie Jiřího a Běly Kolářových, která sídlí na pražském Betlémském náměstí. Čekají tu na vás díla 36 umělců, mezi nimiž nechybí ani světově proslulá jména jako Marc Chagall, Salvador Dalí či Pablo Picasso. Z českých autorů jsou na výstavě zastoupeni například Adolf Born, František Drtikol, Emil Filla, Václav Špála, Max Švabinský nebo Jan Zrzavý.

Tradiční masopustní průvod je na zítřek přichystán ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska na Chrudimsku. Poprvé se masopustní maškary vydají na obchůzku v 10 hodin dopoledne a pak ještě jednou ve 13 hodin. V pět odpoledne se shromáždí k závěrečnému obřadu poražení kobylky a veselému tanečnímu reji. Masopustní průvody na Veselém Kopci, které návštěvníky seznamují se staročeskými zvyky, patří k velmi vyhledávaným a rok co rok je shlédne na 1500 návštěvníků.

Na prohlídku Trojského zámku se můžete vypravit tuto neděli v 15 hodin odpoledne. Za doprovodu zkušených průvodců se seznámíte s architekturou jednoho z nejkrásnějších českých zámků, pocházejícího ze 17.století, s jeho barokními interiréry a s nástropními malbami italských mistrů.

Na závěr našeho pátečního magazínu se jako po každé vydáme do horských středisek. Obleva prý zatím podmínky pro zimní sporty na horách výrazně nezhoršila, ale rozhodně počítejte s mokrým a těžkým sněhem. Další informace připojuje kolega Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Zvára: Sníh na horách

Milan Kopp, Miroslav Škraňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme