O víkendu třeba na fotografie, rekonstrukci bitvy nebo na vodu

Doba je hektická, napjatá. Kde si odpočinout? Například v poklidné salle terreně hradu Bítov anebo na výletě do Vinařic na Kladensku. Vítejte u tipů na víkend.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K nejznámějším českým fotografům patří kromě Františka Drtikola a Jana Saudka také Josef Sudek. Neopominutelné místo v dějinách fotografie zaujímá zejména jeho poválečná tvorba. Na prohlídku expozice vás zve Simona Juračková z Moravské galerie Brno.

V Praze - Davli se zítra bude bojovat. Uskuteční se tam totiž rekonstrukce bitvy o Ludendorffův most u Remagenu. V březnu 1945 se po něm podařilo americké armádě překročit Rýn. A proč právě rekonstrukce zmíněné události u nás, na to jsme se zeptali Lukáše Kulhánka z Železničního klubu Výtopna Zlíchov, která akci organizuje.

V soupravě nebudou chybět ani historické vozy, kterými se do Davle dostanete. Vlak odjíždí z nádraží Praha-Braník v 8:29 a v 11:34. Kromě bitvy uvidíte také vojenská historická vozidla, převážně americké provenience.

Nemáte-li na vojenské souboje náladu, projeďte se historickým parním vlakem. Odjíždí ze Smíchovského nádraží v 10 a v 15 hodin. Vlak pojede "Pražským Semmeringem" do Hostivic a zpět na Smíchov přes Dejvice, Libeň a Hlavní nádraží.

Hudba, divadlo a umělecká řemesla dokreslí zítra atmosféru slavnosti "Svátek barevného listí", kterou připravil Památník Karla Čapka ve Strži u Staré Huti na Příbramsku. Tradičním pořadem se snaží muzeum už několik let potěšit ctitele odcházejícího léta. Program začíná ve 14 hodin.

Architektonický vývoj a osudy brněnské dominanty - Špilberku představuje nová stálá expozice v prostorách tohoto hradu. Hrad byl dosud známý zejména jako habsburský žalář národů, expozice se však snaží shrnout méně známou středověkou epochu vývoje.

Letní počasí se sice už pomalu vytrácí, přesto ale výlety do přírody jistě ještě stojí přinejmenším za uvážení. Málokdo by přitom pro své putování hledal cíl poblíž středočeského Kladna. Jak ale dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, i v těchto místech je skutečně o co stát.

Za malou chvíli Vás pozve básník Jiří Kuběna na hrad Bítov na Znojemsku a proč? Protože tam otevřeli sallu terrenu a protože je tam kastelánem...

Krásné prostory nabízí hrad Bítov na Znojemsku. Kromě toho tam nedávno otevřeli ještě nově zrekonstruovanou romantickou sallu terrenu. Jsou to prostory v přízemí, kde majitelé v minulosti pořádali zahradní slavnosti. Expozici tvoří pět pokojů, jejichž oprava trvala téměř 30 let. Kastelán a básník Jiří Kuběna nám řekl, že salla terrena je romantická, dnešní podoba je z roku asi 1839, i když vznikla v budovách původně gotických.

Na hrad Bítov, který najdete 34 kilometrů západně od Znojma, zval jeho kastelán a básník Jiří Kuběna. Návštěvníci zámku v Lysicích na Blanensku mohou v prvním patře, kde jsou reprezentační prostory, obdivovat nejrůznější květiny. Květiny mnoha druhů zdobí sály, salónky, knihovnu a také jídelnu s kaplí.

Především zahrádkářům je určena výstava citrusů, tropický a subtropických rostlin. Ta se koná po oba víkendové dny v chovatelském areálu v Tetíně u Berouna.

Počítače Atari patří mezi legendy současné informační technologie. Každoroční setkání fandů těchto computerů se koná v sobotu a v neděli v restauraci Jitřenka v Brně - Brněnských Ivanovicích.

Ačkoli počasí je spíše podzimní, sezóna vodáků stále pokračuje. Jak doplní Jaroslav Zvára, podmínky na českých řekách jsou velmi příznivé.

Jan Rosenauer, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme