O víkendu třeba na Královské stříbření

Nevíte, co podniknout o prvním letním víkendu? Poradí vám pravidelný páteční magazín Radiožurnálu. Tentokrát pro vás máme pozvánku třeba na Královské stříbření do Kutné Hory nebo na Slavnosti pětilisté růže do Českého Krumlova. Obdivovatelé koní jsou zváni do Chlumce nad Cidlinou a jeden tip máme i pro vyznavače cykloturistiky - o víkendu se totiž otevírá jedna nová cyklistická stezka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královské stříbření v Kutné Hoře | Foto: Kutná Hora

Teplé letní počasí doslova zve k vyjíždce na kole. Pokud jste vyznavači tohoto druhu odpočinku, máme pro vás dobrou zprávu. Jak dodává Petr Doležel, o víkendu se na jihu Čech otevírá nová cyklistická stezka.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Doležel - nová cyklostezka

Neděle bude v Chlumci nad Cidlinou patřit Kinského koním - tamní hřebčín slaví kulaté jubileum - 170. výročí založení chovu. A na co se můžete těšit - to nám teď prozradí Libuše Pulpánová.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Pulpánová - hřebčín v Chlumci nad Cidlinou

Výstavu o historii i současnosti fotografie nazvanou Pozor, vyletí ptáček najdete v Technickém muzeu v Petřvaldu na Karvinsku. Prohlédnout si můžete takové unikáty jako fotografické přístroje z druhé poloviny 19.století, medailony významných fotografů a staré snímky.

Tajuplný a legendami opředený život tibetských buddhistických mnichů odhaluje výstava Od úsvitu do soumraku v tibetských klášterech v Severočeském muzeu v Liberci. K vidění jsou nejen mnišská roucha, hudební nástroje, obrazy, sochy, ale i pískové mandaly medicinálních buddhů.

I když je už několik dní tropické vedro, houby stále rostou. Vyskytují se zejména na vlhkých místech. Najít můžete různé druhy letních hub, od hřibovitých po holubinky.

Pozvu vás teď do dvou českých měst - to první leží na východ od Prahy a ve středověku proslulo těžbou stříbra. Tu také připomíná gotická slavnost, kterou o víkendu Kutná Hora ožívá. Jak dodává Michal Trnka, poslední přípravy na Královské kutnohorské stříbření jsou v plném proudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Trnka - Kutnohorské stříbření

Český Krumlov zase bude patřit tradičním Slavnostem pětilisté růže. Ředitel městského divadla a koordinátor akce Jan Vozáb slibuje dokonce převzetí vlády...

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vozáb - Slavnosti pětilisté růže

Po čtrnácti letech oprav se otevírá židovská synagoga v Boskovicích na Blanensku. Oprava památky z poloviny 17. století přišla na více než dvanáct miliónů korun. V restaurovaném interiéru otevře Muzeum Boskovicka expozici věnovanou židovskému osídlení města. Čím je synagoga unikátní, to vysvětluje ředitel muzea Přemysl Rajbl.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Rajbl - synagoga v Boskovicích

Víte, že v Beskydech u obce Hodoslavice stojí větrný mlýn holandského typu? Mlýn je na návrší zvaném Na kopci skryt za hradbou vzrostlých stromů - postaven byl zřejmě kolem roku 1864.

Za Ladovými obrázky se můžete vydat na procházku do malířova rodiště - do Hrusic. Díky minimálním stavebním zásahům si hrusická náves zachovala svůj tradiční vzhled, uliční štíty některých domů mají pozdně barokní ráz a jsou hezkým dokladem vesnické architektury minulého století. Rodná chaloupka Ladova se nedochovala, na jejím místě stojí rodinný domek, který patří Ladově neteři.

Přes dvacet hudebních uskupení a kapel se představí od pátku na druhém ročníku festivalu folkové a country hudby Stříbrná rosa ve Stříbrné na Sokolovsku.

Na unikátní nález 55 historických mincí a staré bankovky se můžete jet podívat do Bohumína na Karvinsku. Vzácnost objevili při likvidaci podstavce sochy Jana Nepomuckého na náměstí Svobody.

Milovníky balónového létání teď zvu do Bělé pod Bezdězem a Mladé Boleslavi. Pořadatelé Bělského balónového hemžení slibují poutavou podívanou na pestrobarevné horkovzdušné balóny. Téměř všechny lety odstartují z fotbalového hřiště U háječku v Bělé pod Bezdězem a to už dnes večer od 19 do 21 hodin. V malebné krajině kolem hradu Bezděz budou balóny ve stejný čas létat také zítra.

Horké letní počasí vysává vodu z řek. Stavy hladin se blíží letním minimům. Další informace pro vodáky má Jaroslav Zvára

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zvára - informace pro vodáky

Pokud byste rádi, abychom o vaší akci v tomto pořadu informovali, není nic jednoduššího, než nám napsat - email: vikend@rozhlas.cz.

Tipy na víkend připravila Zuzana Bančanská.

Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme