O víkendu třeba na Loket

Volné dny můžete strávit třeba v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V Prostějově připravili ukázku, jak kdysi pracovali kováři. Jednou z mála památek, která zůstává otevřena přes zimu, je královský hrad v Lokti. V Brně se bude konat soutěž o Borce roku, můžete se vydat také na přehlídku loutkových divadel anebo na pochod s Klubem českých turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

gotické okno | Foto: Jan Rosenauer

Novinku připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Návštěvníci mají každý první pátek v měsíci vstup zdarma. To bude až od prosince. Co ale najdete ve výstavních prostorách muzea už teď, to Radiožurnálu řekla mluvčí muzea Klára Vorlíčková.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze je otevřeno každý den kromě pondělí, od 10ti do 18ti hodin. Najde ho na ulici 17tého listopadu.

Pravý svátek zažijí o tomto víkendu v Prostějově příznivci černého řemesla. Ukázky jak tavit a kout železo dokud je žhavé, připravilo tamní muzeum ve spolupráci se střediskem experimentální archeologie Villa Nova. Více už nám prozradí redaktorka olomouckého studia Českého rozhlasu Jana Gáborová:

Kováře najdete na prostějovském náměstí Tomáše Garrigue Masaryka před budovou muzea. Začínají v pátek a budou tam až do neděle.

Ostravské Divadlo Jiřího Myrona připravilo na sobotu premiéru hry "Nevinný je vrah". Téměř detektivní příběh zavede diváky do prostředí mocných a bohatých lidí. Hra vznikla speciálně pro ostravské divadlo.

Mince a bankovky jako součást výtvarných děl jsou k vidění na výstavě v Muzeu peněz v Kutné Hoře. Expozice představuje obrazy a plastiky českých i zahraničních výtvarníků.

Legendárního kapelníka, jazzmana a skladatele Gustava Broma připomíná výstava, která najdete v objektu IBC v brněnské ulici Příkop. Můžete si tak prohlédnout dokumenty, které zapůjčila Jazzová sekce - Artforum Praha. Bromův orchestr byl zejména v 60. a 70. letech mezi deseti nejlepšími jazzovými kapelami na světě.

Sbírat se dá ledasco - například lastury. Na Šestou mezinárodní výstava lastur jste zváni po oba víkendové dny do menzy Vysoké školy ekonomické v Praze na Italské ulici. Mnohé mušle, které zde budou k vidění, se představí veřejnosti poprvé a řadu z nich nemá ve svých sbírkách ani Národní muzeum.

Přesto, že zámecká sezóna skončila a většina historických objektů je veřejnosti uzavřena, najdou se výjimky, které mají své brány otevřeny po celý rok. K takovým patří také královský hrad v Lokti nad Ohří. Tip na výlet připravila Jana Mertová.

Od pátku až do neděle patří kulturní centrum Novodvorská na Praze 4 marionetám. Koná se tam devátý ročník tradiční přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem. Radiožurnál se zeptal Niny Malíkové z pořádajícího sdružení pro vydávání časopisu Loutkář na podrobnosti o festivalu.

Také letos bude udělena nejlepší inscenaci putovní cena Erik. Kdo ji dostane, to se rozhodne v závěru přehlídky na základě ankety.

Titulem Borec roku se od soboty bude moci pochlubit jeden z účastníků speciálního siláckého klání. To se koná v brněnské hale Rondo od 15té hodiny. Svoje síly změří 10 svalovců z celé České republiky a také ze Slovenska. V jakých disciplínách budou kandidáti soutěžit a proč bude vítěz oceněn zrovna titulem Borec, to už prozradí jeden z organizátorů Jiří Pelzar.

Neobvyklé mezinárodní klání se uskuteční už dnes - v pátek v centru Pelhřimova, tedy českého města rekordů a kuriozit. Japonský rekordman Šinya Takahaši se utká s českým obrem a členem Klubu XXXL Rudolfem Svátou v pojídání špekáčků. Klání o zápis do Guinessovy knihy rekordů začne dnes v pravé poledne.

Páté roční období zahájí v neděli - to bude 11. listopadu - v 11 hodin a 11 minut v Mohelnici cech pátého ročního. Jedná se o dobu karnevalů, plesů a radovánek. Na náměstí na vás čeká pestrý program.

Sobota plná pohybu a pohody na vás čeká v sobotu v základní škole Rakovského v Praze 4 - Modřanech. Připraveny jsou dva bloky cvičení, jsou pro všechny od začátečníků po pokročilé. Připravena je i přednáška, jaké tempo zvolit, aby spalování tuků bylo optimální.

Před malou chvílí jsem vás v tipu na výlet zval na hrad Loket. Pokud se vám zmíněná vycházka zdá krátká, mám tu jiný tip. O nadcházejícím víkendu se totiž koná největší akce Klubu českých turistů v letošním roce - Poslední puchýř. Více už Zdeněk Kratochvíl, Český rozhlas Regina.

Pěkný víkend přeje autor tipů Petr Doležel.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme