O víkendu třeba na Loket

Volné dny můžete strávit třeba v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V Prostějově připravili ukázku, jak kdysi pracovali kováři. Jednou z mála památek, která zůstává otevřena přes zimu, je královský hrad v Lokti. V Brně se bude konat soutěž o Borce roku, můžete se vydat také na přehlídku loutkových divadel anebo na pochod s Klubem českých turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

gotické okno | Foto: Jan Rosenauer

Novinku připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Návštěvníci mají každý první pátek v měsíci vstup zdarma. To bude až od prosince. Co ale najdete ve výstavních prostorách muzea už teď, to Radiožurnálu řekla mluvčí muzea Klára Vorlíčková.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze je otevřeno každý den kromě pondělí, od 10ti do 18ti hodin. Najde ho na ulici 17tého listopadu.

Pravý svátek zažijí o tomto víkendu v Prostějově příznivci černého řemesla. Ukázky jak tavit a kout železo dokud je žhavé, připravilo tamní muzeum ve spolupráci se střediskem experimentální archeologie Villa Nova. Více už nám prozradí redaktorka olomouckého studia Českého rozhlasu Jana Gáborová:

Kováře najdete na prostějovském náměstí Tomáše Garrigue Masaryka před budovou muzea. Začínají v pátek a budou tam až do neděle.

Ostravské Divadlo Jiřího Myrona připravilo na sobotu premiéru hry "Nevinný je vrah". Téměř detektivní příběh zavede diváky do prostředí mocných a bohatých lidí. Hra vznikla speciálně pro ostravské divadlo.

Mince a bankovky jako součást výtvarných děl jsou k vidění na výstavě v Muzeu peněz v Kutné Hoře. Expozice představuje obrazy a plastiky českých i zahraničních výtvarníků.

Legendárního kapelníka, jazzmana a skladatele Gustava Broma připomíná výstava, která najdete v objektu IBC v brněnské ulici Příkop. Můžete si tak prohlédnout dokumenty, které zapůjčila Jazzová sekce - Artforum Praha. Bromův orchestr byl zejména v 60. a 70. letech mezi deseti nejlepšími jazzovými kapelami na světě.

Sbírat se dá ledasco - například lastury. Na Šestou mezinárodní výstava lastur jste zváni po oba víkendové dny do menzy Vysoké školy ekonomické v Praze na Italské ulici. Mnohé mušle, které zde budou k vidění, se představí veřejnosti poprvé a řadu z nich nemá ve svých sbírkách ani Národní muzeum.

Přesto, že zámecká sezóna skončila a většina historických objektů je veřejnosti uzavřena, najdou se výjimky, které mají své brány otevřeny po celý rok. K takovým patří také královský hrad v Lokti nad Ohří. Tip na výlet připravila Jana Mertová.

Od pátku až do neděle patří kulturní centrum Novodvorská na Praze 4 marionetám. Koná se tam devátý ročník tradiční přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem. Radiožurnál se zeptal Niny Malíkové z pořádajícího sdružení pro vydávání časopisu Loutkář na podrobnosti o festivalu.

Také letos bude udělena nejlepší inscenaci putovní cena Erik. Kdo ji dostane, to se rozhodne v závěru přehlídky na základě ankety.

Titulem Borec roku se od soboty bude moci pochlubit jeden z účastníků speciálního siláckého klání. To se koná v brněnské hale Rondo od 15té hodiny. Svoje síly změří 10 svalovců z celé České republiky a také ze Slovenska. V jakých disciplínách budou kandidáti soutěžit a proč bude vítěz oceněn zrovna titulem Borec, to už prozradí jeden z organizátorů Jiří Pelzar.

Neobvyklé mezinárodní klání se uskuteční už dnes - v pátek v centru Pelhřimova, tedy českého města rekordů a kuriozit. Japonský rekordman Šinya Takahaši se utká s českým obrem a členem Klubu XXXL Rudolfem Svátou v pojídání špekáčků. Klání o zápis do Guinessovy knihy rekordů začne dnes v pravé poledne.

Páté roční období zahájí v neděli - to bude 11. listopadu - v 11 hodin a 11 minut v Mohelnici cech pátého ročního. Jedná se o dobu karnevalů, plesů a radovánek. Na náměstí na vás čeká pestrý program.

Sobota plná pohybu a pohody na vás čeká v sobotu v základní škole Rakovského v Praze 4 - Modřanech. Připraveny jsou dva bloky cvičení, jsou pro všechny od začátečníků po pokročilé. Připravena je i přednáška, jaké tempo zvolit, aby spalování tuků bylo optimální.

Před malou chvílí jsem vás v tipu na výlet zval na hrad Loket. Pokud se vám zmíněná vycházka zdá krátká, mám tu jiný tip. O nadcházejícím víkendu se totiž koná největší akce Klubu českých turistů v letošním roce - Poslední puchýř. Více už Zdeněk Kratochvíl, Český rozhlas Regina.

Pěkný víkend přeje autor tipů Petr Doležel.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme