O víkendu třeba na Sychrov

Před námi je poslední listopadový víkend, a protože podle meteorologů bude sychravý a nevlídný, možná vám přijdou vhod naše pravidelné tipy na nadcházející volné dny. Máme pro vás pozvánku nejenom na zámek Sychrov, ale také na řadu výstav nebo třeba do nově zrekonstruované plzeňské zbrojnice. Dozvíte se také, kde si o víkendu můžete zalyžovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícenina hradu | Foto: Jana Balounová

50 tisíc sbírkových předmětů, více než 40 autentických interiérů a 2. největší depozitář v České republice - to všechno svým návštěvníkům nabízí zámek, jehož název přímo ladí s tímto ročním obdobím, zámek Sychrov v libereckém okrese. V hlavní turistické sezóně ho denně navštívilo více než 400 lidí, ale expozice tu jsou přístupné po celý rok. Podle ředitele zámku Miloše Kadlece je v současné době největším lákadlem trojice nově otevřených místností.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kadlec - Sychrov

Příznivci zdravého životního stylu mohou zítra přijít na Den zdraví, který se bude konat na pražském Chodově. Pro návštěvníky bude připravena poradna pro výživu a odvykání kouření, výstava zdravých potravinářských výrobků či ukázka práce záchranářů. Den zdraví začíná v 9 hodin dopoledne na poliklinice v Šustově ulici, ve všech sportovních centrech této městské části a také na základní škole Campanus.

Dílo slovinského architekta Josipa Plečnika přibližuje výstava, která je od úterý k vidění v Sankturinovském domě v Kutné hoře. Podstatnou část expozice tvoří fotografie, jejichž autorem je slovinský velvyslanec v České republice Damjan Prelovšek. Výstava zachycuje zejména období let 1920-1934, kdy se Josip Plečnik zabýval přestavbou Pražského hradu.

Namísto malířského plátna zvolilo několik mladých českých umělců k vyjádření svých pocitů a myšlenek obyčejné tričko. Tento základní prvek oblékání se stal místem pro sdělování různých poselství, názorů či vtipů už koncem minulého století. Výstavu nazvanou Umělci v triku můžete ode dneška vidět v galerii Univerzal v Dlouhé ulici v Praze. Poté bude k vidění i v dalších městech, například v Ostravě, Brně, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích či Bratislavě.

Dnes v půl páté odpoledne začíná v západním křídle brněnského hradu Špilberk výstava tří českých výtvarníků Káji Saudka, Karla Soukupa a Libora Vojkůvky. Na vernisáži výstavy, která potrvá do 6. ledna příštího roku, budou přítomni i všichni tři umělci.

Ryze podzimní počasí už příliš neláká k dlouhým procházkám přírodou, a tak se řada z nás vydá na návštěvu zajímavých expozic. Jednu skutečně netradiční objevil náš spolupracovník Ladislav Pavlík v Máslovicích u Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Pavlík - Muzeum másla

Nově zrekonstruovaná plzeňská zbrojnice patří k nejlépe dochovaným pamatkám svého druhu v Evropě. Její historie sahá až do doby Karla IV., který zbrojnice v českých královských městech po celou dobu svého panování budoval. V plzeňské zbrojnici navíc můžete vidět unikátní sbírku předmětů, připomínajících slavnou vojenskou historii západočeské metropole. Více už Ludmila Němcová ze Západočeského muzea v Plzni.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Němcová - Plzeňská zbrojnice

Líp se loučí v neděli - tak se jmenuje nový komorní muzikál, jehož jedinou roli ztvárňuje zpěvačka Marta Kubišová. Muzikál, pocházející z dílny slavného Andrewa Lloyd Webera, vypráví příběh Angličanky, která se snaží začít nový život v Americe. Muzikál uvádí pražské Divadlo Ungelt.

Loutky z celého světa jsou k vidění ve výstavní síni Interklub v Karviné. Expozice zahrnuje na 250 loutek z většiny evropských zemí, ale také z Afriky či Austrálie. Součástí výstavy bude ukázka vietnamského vodního loutkového divadla - představení se odehrává přímo ve vodě, ze které se jednotlivé loutky postupně vynořují. Výstava potrvá do 31. ledna příštího roku.

Obrazy a kresby Jiřího Sopka vystavuje galerie České pojišťovny v Purkyňově ulici v Praze. Malíř, kreslíř, grafik a sochař Jiří Sopko, který za 3 měsíce oslaví své 60. narozeniny, je známý především svými kompozicemi s groteskním a anekdotickým vyzněním.

Novou naučnou stezku si můžete projít, pokud navštívíte pražskou Botanickou zahradu. Ta sídlí v Praze 7 - Troji a na své si přijdou všichni, které zajímají rostliny z celého světa včetně exotických zemí.

Hned dvě výstavy připomínající období totality můžete až do 6. prosince spatřit v městské galerii v Hranicích na Moravě. Janě Zemkové o nich více prozradil předseda Vojenského sdružení rehabilitovaných František Tomeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

F. Tomeček - výstavy v Hranicích

Zimní sezóna začala, a tak vám ode dneška budeme v magazínu víkendových tipů nabízet aktuální informace o sněhových podmínkách na našich horách. Dnes je připravil Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zvára - sněhové podmínky

Miroslav Škraňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme