O víkendu třeba na vánoční trhy ve Strakonicích

Vánoční trh lidových řemesel o víkendu nabízí například hrad ve Strakonicích. V Bruntále jsou připraveny Vánoce na zámku. Zítra se můžete vydat historickým motoráčkem zvaným Hurvínek na speciální Mikulášskou jízdu. Zajímavou výstavu z pravěku připravili v Městském muzeu v Poličce. Pozveme vás také na výlet do okolí Černého a Čertova jezera na Šumavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

děti pod vánočním stromkem | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Okresní vlastivědné muzeum v Bruntále připravilo na sobotu tradiční program - Vánoce na zámku. Jeho součástí je vánoční jarmark a jak zjistil Ivan Sekanina z ostravského studia Českého rozhlasu v programu vystoupí na 300 účinkujících.

Na speciální Mikulášskou jízdu vypraví v sobotu Klub přátel lokálky z České Kamenice historický motoráček, který byl pokřtěn jménem Hurvínek. Jak nám prozradil organizátor akce Pavel Kříž, Hurvínek pojede po obnovené sklářské trati z České Kamenice do Kamenického Šenova. Jeho první jízda začíná v 10 hodin dopoledne.

Hurvínek se pak otočí celkem ještě třikrát. Naposledy odpoledne v 15:50.

Předvánoční náladu můžete zažít také na Praze 6. Na Vítězném náměstí najdete vytápěný stan a v něm řadu pořadů - pro děti přes den pohádky a pro dospělé večer koncerty. V sobotu tam vystoupí například Jiří Suchý a v neděli Šlupka Blues Band.

Už jste někdy nakupovali na orientálním trhu, kterému se říká súq? Pokud ne, tak máte možnost navštívit o víkendu arabské tržiště přímo v Praze v Náprstkově muzeu. Kromě nakupování, ke kterému neodmyslitelně patří smlouvání, můžete také vyzkoušet arabské pokrmy.

Výrobky z kukuřičného šustí, slámy, lýka i pečiva či ukázky textilních technik představí výstava v mělnickém okresním muzeu. Expozice ukáže například vánoční ozdoby, betlémky ze slámy a ze slaného těsta anebo čerty.

Betlémy, ale především zvony, zvonky, zvonečky a cinkátka všeho druhu mohou spatřit návštěvníci minigalerie v barokním refektáři pražského dominikánského kláštera u sv. Jiljí.

Černé a Čertovo jezero jsou nejnavštěvovanějšími místy na Šumavě. Pokud nepatříte mezi náruživé lyžaře, můžete jít na procházku do Královského hvozdu, kde obě jezera leží. Je to celkem nenáročná značená turistická cesta, kam vás zavede Jana Mertová.

Pak je možné vrátit se přes špičáčské sjezdovky na Špičáčské sedlo anebo dojít do železniční stanice Špičák.

Pokud se vydáte do Strakonic na hrad, najdete tam už páté vánoční trhy. Kromě tradičního trhu lidových řemesel, je připraven bohatý doprovodný program. Například už v pátek od 17:00 uvidíte živý betlém v podání divadelního spolku Čelakovský. Na víkendový program jsem se zeptali ředitelky strakonického Muzea středního Pootaví Ivany Říhové.

Představení začíná v 17 hodin.

Na předvánoční setkání sběratelů pivních suvenýrů a na bleší trh vás zve Klub sběratelů Brno. Koná se v sobotu v sále Semilasa od 7 do 11 hodin.

Máte-li náladu na divadlo, vydejte se například v neděli do Divadla v Celetné. Sdružení CD94 nabízí Moliérovu hru Tartuffe. Jen připomenu, že se jedná o ryzí komedii, plnou bravurních dialogů, situací, věčně živých charakterů a přitom plná rozporů.

Do říše pohádek a bájí vás zavede nová expozice O strašidlech v brněnském Dětském muzeu. Strašidla vytvořili studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně, kteří se inspirovali strašidly známými v Čechách i na Moravě.

Papírové modely staveb, krajin i dopravních prostředků můžete obdivovat na výstavě "Papírový svět 2001" v Polabském muzeu v Poděbradech na Nymbursku. Nejrozsáhlejší z několika sekcí představuje modely českých hradů, zámků, kostelů a staveb lidové architektury.

Městské muzeum v Poličce nabízí dotykovou výstavu z dávné historie - z pravěku. Jmenuje se Od doby kamenné do doby slovanských hradišť a zve vás na ni Světlana Kleinerová z poličského muzea.

Výstava je určena všem zájemcům o toto období našich dějin. V Městském muzeu v Poličce potrvá do 21. prosince.

Počet lyžařských center, které už zahájily plný provoz, roste se zlepšujícími se sněhovými podmínkami. Podrobnosti připravil Jaroslav Zvára.

Pohodový víkend přeje autor Petr Doležel.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme