O víkendu třeba za hudbou

Sobota a neděle mají být dny odpočinku. Každý však relaxuje jinak. Magazín tipů na volný čas Vám poradí kam se vydat - například na výlet na středověký hrad Točník anebo na legendární trampský festival Slunovrat. Víte jak probíhala bitva roku 1866 ve východočeském Josefově? Ne? Vydejte se tam v sobotu, dozvíte se to. Pozveme vás také na Slavnosti krále Jiřího do Poděbrad a na Záhorské slavnosti v Lipníku nad Bečvou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé na festivalu | Foto: Jan Rosenauer

"Boj o pevnost aneb Jak to nikdy nebylo" - je název rekonstrukce bitvy z roku 1866. Tu můžete vidět v sobotu odpoledne ve východočeském Josefově. Program doplní historický šerm, ukázka výcviku jednotek a přehlídka historických vojenských uniforem. Ředitelka Městského muzea v Jaroměři Olga Mertlíková připouští, že nejde o rekonstrukci skutečné bitvy, ale o fikci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Mertlíková: Boj o pevnost...

Vyznavači folkové hudby se určitě chystají do Pardubic. V pátek a v sobotu tam na ně čeká jeden z nejstarších festivalů u nás - Slunovrat. Ani 23tý ročník nenechá fanoušky na pochybách, že stojí za to se na něj vydat. Jak dodává organizátor Michal Jupp Konečný, na pardubickém koupališti Cihelna vystoupí legendární i současné formace a osobnosti trampské scény.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.J. Konečný: Slunovrat

V pátek začíná slunovrat na pardubickém koupališti Cihelna v 19 hodin, v sobotu ve 13 a vždy se bude pokračovat až do rána.

V přírodním areálu Osmička v Lovosicích na vás čeká Hašmar Country Festival s Robertem Křesťanem, Poutníky a řadou dalších. Začátek je v pátek v pět odpoledne, v sobotu tři hodiny po poledni.

Jízdu historickou vlakovou soupravou připravily na sobotní večer České dráhy pro návštěvníky festivalu Brno - město uprostřed Evropy. Parní lokomotiva Albatros ze 40. let vyjede ve 23.15 na trase Brno hlavní nádraží - Kuřim a zpět. Albatros je podle železničářů nejslavnější parní lokomotivou.

Více než tři stovky fotografických portrétů známých osobností ze světa politiky, umění, vědy, sportu i zábavy nabízí návštěvníkům výstava na Staroměstské radnici v Praze. Autory snímků jsou čeští fotografové několika generací.

Dosud největší výstava o životě a díle malíře Antonína Procházky je k vidění na brněnském hradě Špilberk a v Pražákově paláci. Výstava o jednom ze zakladatelů české moderny počátku minulého století nabízí obrazy v chronologickém uspořádání.

Kousek za Berounem se tyčí nad krajem stavba středověkého královského hradu Točník. Ten společně se sousedním Žebrákem tvoří ojedinělé dochované souhradí v českých zemích. Jak dodává Petr Doležel, vyhlídka do širokého okolí bude krásnou odměnou po náročném výšlapu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Doležel: Točník

Až půjdete po hradním mostě nezapomeňte pozdravit dva živé medvědy. Ti totiž tuto středověkou památku hlídají.

V sobotu se v Poděbradech konají Slavnosti krále Jiřího. Pozvánku má Luboš Procházka z Českého rozhlasu Regina.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Procházka: Slavnosti krále Jiřího

Slavnosti Krále Jiřího v Poděbradech zakončí v 21 hodin ohňostroj.

V Lipníku nad Bečvou začínají tradiční Záhorské slavnosti. Historické centrum města bude celá sobota patřit folklórním souborům z celé Moravy. Jak dodává organizátorka slavností Drahomíra Řeháková, Záhoří je oblast, kterou tvoří trojúhelník měst Hranice, Bystřice pod Hostýnem a právě Lipník.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Řeháková: Záhorské slavnosti

Páté setkání kovářů a podkovářů s názvem Krakování se uskuteční zítra a v neděli na hradě Krakovci na Rakovnicku. Sobotní program začne v deset hodin dopoledne . Od 11 hodin bude k vidění práce podkováře. Odpoledne bude patřit uměleckořemeslnému zpracování železa.

Soutěže, rytířská klání, závody, koňské exhibice i volba nejkrásnějšího koně budou na programu hipologického dne, který se uskuteční v sobotu na farmě Blaník v Ostrově na Benešovsku. V doprovodném programu budou k vidění jízdy císařského čtyřspřeží kladrubských běloušů, sokolníci s dravými ptáky nebo souboje blanických rytířů.

Okresní muzeum v Příbrami připravilo pro letošní turistickou sezónu tři výstavy v galerii Zámeček - Ernestinum. Na první pohled nesourodé expozice dají návštěvníkům nahlédnout do příbramských hospod, života hmyzu a představí hrací karty s hornickou tematikou.

Na českých řeklách už vládne léto a jen vytrvalejší déšť by situaci mohl změnit. Doporučení pro předprázdninové vodácké putování připojuje Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zvára: Voda

Pokud byste rádi, abychom o vaší akci informovali, napiště nám - náš email: vikend@rozhlas.cz.

Tipy na víkend připravil Petr Doležel.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme